1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Soru skandalına soruşturma!
Soru skandalına soruşturma!

Soru skandalına soruşturma!

İstiklal Marşı'nın değiştirilmiş dörtlüğünü ÖSS deneme sınavında soru olarak yöneltenTrabzon'daki Anadolu Lisesi ile dershane hakkında soruşturma başlatıldı.

A+A-

Akçaabat Anadolu Lisesi’nde öğrencilere üniversite hazırlık deneme sınavı için verilen soru kitapçığında yer alan değiştirilmiş İstiklal Marşı dörtlüğü ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.
Deneme sınavı için öğrencilere dağıtılan Uğur Dershaneleri kitapçığının 26'ncı sayfasındaki 4'üncü edebiyat sorusunda, ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı/ Sermayeye satılık her santimi her gramı/ Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı/ Kime çok verirse ona sat cennet vatanı’ şeklinde değiştirilmiş İstiklal Marşı dörtlüğü ile ‘Bu dörtlük aşağıdaki şiir türlerinin hangisine örnektir: A- Satirik, B- Dramatik, C- Pastoral, D-Epik, E-Lirik’ şeklindeki soru yer almıştı. Ancak önce öğrencilerin, daha sonra da velilerinin sert tepki göstermesi üzerine okul yönetimi, kitapçıkların Uğur Dershanesi’nce dağıtıldığını açıkladı.
Tepkiler üzerine açıklama yapan Uğur Dershanesi Trabzon Şube Müdürü Mustafa Kul ise, daha önce de tepki toplayan bu sorunun bulunduğu kitapçığın imha edilmek için depoya kaldırıldığını belirterek, "Bu kitapçıklar diğer soru kitapçıklarıyla karıştırıldığı için okula gönderilmiş. Bu olayda herhangi bir kasıt yoktu” demişti.
Olayın ardından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine Cumhuriyet Savcılığı konuyla ilgili olarak soruşturma başlattı. Sorunun yer aldığı kitapçığın inceleneceği, okul ve Uğur Dershanesi yetkilileri ile sınava giren öğrencilerin ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız