1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. SORUNLU EĞİTİM
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SORUNLU EĞİTİM

A+A-

 

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı zorunlu eğitim sorunlarla başladı.

*Okul öncesi Eğitimin tam günden yarım güne alınması veli, çalışan ana-babaları zor duruma sokmuştur. 4+4+4 İle başlayan okul öncesi eğitim yapılaşamamasına devam edilmiş oldu.

Okul Öncesi Eğitim ile çocuklar önce kendilerinin, sonra doğanın ve hatta çevresinin farkına vararak; sevgiyi, saygıyı, işbölümünü, paylaşmayı öğrenecekleri ve yaşayacakları ortamları bulabiliyor. Okul öncesi okullaşmanın önünü kapatarak engellenmiş oluyor.

*15 Yılda 6 bakan ve her bakan eşliğinde bir sistem değişikliği yapıldı. Eğitim-Öğretim adeta yap-boz tahtası haline getirildi. Bu eğitim-öğretimde de buna ek olarak müfredat değişikliği ile Atatürk gibi kurucu değerlerimizin öğrenilmesi ders kitaplarından çıkarılması, bilimden ve laiklikten uzaklaşıp dinden çok hurafelere dayalı bilgiler ön plana çıkarılması bardağı taşıran son damla olmuştur.

 Atatürk Cumhuriyetimizin sadece kurucusu değil aynı zamanda da ruhudur. Özüdür. Atatürk’ü ders kitaplarından çıkarırsan Çanakkale’yi, Dumlupınar’ı, Erzurum ve Sivas kongrelerini TBMM nasıl anlatacaksın? Kurtuluş Savaşı, 30 Ağustos Zafer Bayramını, T.C. 29 Ekim Cumhuriyetin Kuruluşunu ve sonrasını Atatürksüz anlatmak mümkün mü? Tarihin önemli bir kesitini yok saymak imkânsız…

* Çoğu yerde ikili öğretim devam ediyor. Kalabalık sınıflarda eğitim değil bir curcuna, kargaşa hâkimdir. Böyle okullarda disiplin olmaz. Disiplin olmayan okullarda eğitimde başarı beklenemez.

*Parasız zorunlu eğitim; ancak el altından okullarda çeşitli katkı payı adı altında para toplanmaktadır. Bu da ders kitaplarının parasız dağıtılmasını boşa çıkarmaktadır.

*Öğrenci servisleri güven vermemektedir. Servislerle ilgili olumsuz olay ve haberlere her gün bir yenisi eklenmektedir.

*Diploması, KPSS ve alan sınavı başarısı olduğu halde atanması yapılamayan 455119 öğretmenin umutsuz bekleyişi sürmektedir.

Bunlara rağmen;

*OKS, SBS, YGS, LYS, TEOG gibi isimlerle her yeni gelen bakan bir sınav sistemi uyguladı. Öğrencilerimizi yarış atı gibi sosyal hayattan kopuk bir şekilde yaşamaya zorladı. Sınavsız eğitim elbette ki olmaz.Ancak kendi becerisini ölçecek,kendi ile yarıştıracak ve kendi kendisi ile rekabet edebilecek anlayışla ir  sisteme geçilmelidir.. Başarısızlığı değil başarıyı, elemeyi değil bütünleştirmeyi ön plana almalıdır.  Sınavın temel amacı kendi gelişmişliğinin ölçülmesi olmalıdır. Eğitimde zirveye çıkmış ileri ülkelerin uygulamaları örnek alınabilmelidir

TEOG kaldırılması iyi hoş ama yerine neyin geleceği veya öğrencilerin ortaöğretime nasıl yerleştirileceği konusunda endişeler vardır. Burada kafa-kol, ahbap-çavuş ilişkilerinden diğer istenmeyen bazı uygulamaların ön plana çıkabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Üniversite giriş sınavlarının de tümüyle kaldırılması umudumuzu korumak isteriz. Kıyafetlerde yanlıştan dönülerek birliktelik sağlanması, Performans ödevinin kaldırılıp sınıf içi etkinliklere ağırlık verilmesi iktidarın yaptığı iyi uygulamalardır.

*Köy Enstitüleri ve Öğretmen liseleri gibi öğrenciyi temel eğitimden alıp mesleki kariyer kazandırarak mezun eden okullara sahip olmalı, akademik özgünlük ve bağımsızlık içinde öğretmen yetiştirilen bir okullaşma sürecine girilmelidir.

…………………

Kötü öğretmen yoktur,

Kötü öğrenci yoktur,

Kötü veli yoktur.

Kötü eğitim sistemi vardır. R.Ilgaz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.