1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. ARTVİN

  4. Sular altında kalan sokak hayvanları botlarla kurtarılıyor
Sular altında kalan sokak hayvanları botlarla kurtarılıyor

Sular altında kalan sokak hayvanları botlarla kurtarılıyor

Büyük bölümü Yusufeli Barajı suları altında kalan ilçedeki sahipsiz hayvanlar botla kurtarıldı

A+A-

ARTVİN (AA) - Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde (HES) su seviyesinin artmasıyla büyük bölümü su altında kalan eski ilçe merkezindeki sahipsiz kedi ve köpekler, botla bölgeye ulaşan ekiplerce kurtarıldı.

bot9.jpg

Yusufeli Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Yusufeli Barajı ve HES projesi nedeniyle su altında kalan yerleşim yeri ve köylerdeki sahipsiz hayvanlar için belediye ve Hayvanları, Doğayı, İnsanları Koruma Derneğince (HAYDİKO) çalışma yürütüldüğü belirtildi.

bot8.jpg

Baraj suyu altında kalan bölgede hayvan olup olmadığına yönelik kontrollerin dron ile havadan, bot ve kano ile de sudan yapıldığına işaret edilen açıklamada, mahsur kaldığı tespit edilen hayvanların bulundukları yerden alınarak güvenli yere nakledildiği vurgulandı.

bot7.jpg

Açıklamada Belediye Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Akıllı'nın şu ifadelerine de yer verildi: "Son zamanlarda dışarıdan getirilerek eski ilçe merkezine bırakılan sahipsiz hayvanlar nedeniyle bölgedeki sokak hayvanları sayısı arttı. HAYDİKO ile yaptığımız protokol sonrasında çalışmalarımıza başladık ve devam ediyoruz. Eski ilçe merkezimizde bulunan tüm canları HAYDİKO ekipleri ile birlikte bölgeden alarak yeni yaşam alanlarına naklettik. Ayrıca şu anda baraj suları ile kapanan bölgedeki binalarda mahsur kalan sokak canlı olup olmadığını kontrol ediyor, herhangi bir canlı tespit edersek onu kaldığı yerden alarak güvenli bölgeye ulaştırıyoruz."

bot6.jpg

bot5.jpg

bot4.jpg

bot3-002.jpg

bot2-002.jpg

bot1-003.jpg

HABERİN VİDEOSU:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız