1. HABERLER

  2. YÖREDEN ESİNTİLER

  3. Tarihi ve kültürüyle Rize
Tarihi ve kültürüyle Rize

Tarihi ve kültürüyle Rize

Tarihi ve kültürüyle Rize'den kesitler...

A+A-

Tipik Karadeniz şehri olan Rize'de, 16. yüzyıldan kalma İslam Paşa Camii ile Ceneviz kalesinin kalıntıları mutlaka görülmelidir.

Tüm yörenin harika panoramik manzarası Ziraat Parkı'ndan gözlemlenebilir.

İyi kalite, renkli, yazlık, hafif dokumalar Rize bölgesine hastır.

Yazın, Çay Festivali sırasında Karadeniz'in en iyi çayı buradan alınabilir.

Artık Atatürk Müzesi olan Mehmet Mataracı Konağı'nda Atatürk'e ait bazı eşyalar yanında, bölgeden çıkarılan etnoğrafik eserler de sergilenmektedir.

Ardeşen'den sonra, yoldan içeri kısımlara Rize'den doğuya gidildiğinde, bir akarsuyun iki kıyısında kurulu güzel, küçük Canlıhemşin kasabasına ulaşılır.

Yakınında, kano sporu için ideal olan Fırtına Vadisi, güzel Zil Kalesi ve Bizans döneminden kalma taş köprüler bulunmaktadır.

İnişli yokuşlu Ayder çayırlıklarından geçerken, mevcut birçok kaplıcadan birinde dinlenebilinir.

Dağa tırmanmayı sevenler için Kaçkar Dağları'na doğru burası en iyi başlangıç noktasıdır.

Zümrüt diziler, dağcılar için Türkiye'nin en iyi örnekleridir, ve çok çaba gerektirir.
 
Kaçkar Dizisi'nde güzel Kaçkar Dağları Milli Parkı yer almaktadır.

Rize'nin güneyindeki dağlarda dünyaca tanınan besleyici Anzer balı ile bilinen Anzer köyü aynı zamanda botanik özelliği ve yürüyüşlere elverişliliği açısından hoş bir mekandır.

Anzer ve İkizdere Yaylaları arasındaki İkizdere Kanyonu planör tarzı uçuş sporu için önemli bir noktadır.

Aynı zamanda, buradan yöreyi kuşbakışı ile seyretmek mümkündür.Rize'nin yanındaki Çayeli, Pazar, Ardeşen, Of ve Fındıklı kasabalarının hepsi astropikal iklimin kesif yeşilliklerinin ve geleneksel dağ evlerinin hakim olduğu yerlerdir.

Çamburnu sahili çam ağaçları, göç ederken burada duraklayan pek çok kuş çeşidi ile dinlenmek ve fotoğraf çekmek için çok hoş bir alan yaratır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum