1. YAZARLAR

  2. Deniz VARLI

  3. TARIM BAKANLIĞI DUY SESİMİZİ
Deniz VARLI

Deniz VARLI

Yazarın Tüm Yazıları >

TARIM BAKANLIĞI DUY SESİMİZİ

A+A-

 

Konumuz, bölgemizi işgal eden katil kelebek Ricania simulans.

Her ne kadar 'kelebek' gibi masum ve sevimli bir şekilde adlandırılsa da 12-13 yıldır bölgemizde hayatı olumsuz etkileyen bir zararlı türü. Bölgemizde ilk kez Hopa-Arhavi civarında sahil kesimlerinde görülmüş olup, ilk yıllarda daha çok otsu bitkilerin özsuyunu emerek beslenmekteydi. Bahçedeki lahana, fasulye, mısır gibi bitkileri kurutuyordu ancak bu bitkilerin bölgemiz için ekonomik değeri bulunmadığından hareketle ve Çaykur'un Tarım Bakanlığına ilettiği raporlarda "Çaya herhangi bir zararı yoktur" şeklindeki değerlendirmeler doğrultusunda Bakanlık bu zararlı ile mücadeleye gerek duymamıştır. 

Çaykur eski Genel Müdürü rahmetli Tuncer Ergüven, ısrarla Çaykur'un bu tavrını eleştirmiş, kamuoyunu bunun gelecekte çaya da zarar vereceğini ifade ederek bilgilendirmiştir. Ne var ki, ilk yıllarda kolaylıkla mücadele edilebilecek olan bu katil kelebek, hiçbir mücadele ile karşılaşmayınca yayıldıkça yayılmış, populasyonunu batı ve kuzey kesimlerine doğru genişletmiştir.

Ve artık görülmektedir ki, odunsu bitkilere, ağaçlara da dadanmaktadır. Çaykur halen daha "çaya zararı yoktur" dese de hayatı çekilmez hale getiren bu zararlı ile mücadele artık çok daha zor ve pahalı bir iş haline gelmiştir. 10 yıldan fazla olmasına rağmen, üniversiteler, ziraat odaları, tarım bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar, geliştirdikleri bir mücadele yöntemi ortaya koymamışlardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum