1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Tarım müdürlüklerinde ek iş
Tarım müdürlüklerinde ek iş

Tarım müdürlüklerinde ek iş

Hayvancılık ve tarımla ilgilenen Tarım İl Müdürlükleri artık yol ve fabrika inşa ediyor.

A+A-

GÖKTÜRK FIRAT - Rize Tarım İl Müdürlüğü, Köy Bazlı Katılımlı Yardım projesi kapsamında Rize'de 635 bin YTL harcayarak dört köy yolunu beton döktü. Önümüzdeki günlerde aynı proje kapsamında 2 milyon 390 bin YTL harcanarak 5 köy yolunun beton dökülmesi, bir süt fabrikası ve bir çay fabrikası inşa edilecek.
Köy Bazlı Katılımlı Yardım projesi hakkında bilgi veren Rize Tarım İl Müdürü Kamil Kanat, "Bu proje kapsamında tespit edilen köy yolları köy halkının yüzde 25 katılımı ile beton dökülüyor. İlk etapta Rize'nin Fındıklı İlçesi'nde bulunan; Doğanay, Cennet, Avcılar ve Gürsu yollarını beton döktük. Bu çalışmada Tarım İl Müdürlüğü olarak Dünya Bankası fonlarından 635 bin YTL harcadık. Önümüzdeki günlerde yeni köy yollarını da beton dökeceğiz. Bunun yanında özel sektörle maliyeti yarı yarıya karşılanmak üzere bir süt fabrikası birde çay fabrikası inşa edilecek. Bu projelere ise 2 milyon 390 bin YTL harcanacak. Bu yardımlar tamamen geri ödemesiz olarak yapılmaktadır." Şeklinde konuştu.

Rize Tarım İl Müdürü Kamil Kanat, Kivi üretiminin dekar başına 4 milyar gelir bıraktığını belirterek buna rağmen üretimin neden halen artmadığını anlayamadığını söyledi. Kanat, " Ülkemizde yılda ortalama 25 bin ton kivi tüketilmektedir. Ülkemizde üretilen kivi miktarı ise 12 bin tonluk. Kivi tüketimimiz hızla artmaktadır. Dünyanın en kaliteli kivisi ülkemizde üretildiği için ihraç talepleri almaktayız. Bir üretici 1 dekar alandan yılda ortalama 4 milyar gelir elde etmektedir. Dünyada hangi bitki olursa olsun dekar başına bu gelir bırakmamaktadır. Buna rağmen ilimizde üretimin artmamasını anlayamıyorum. Üretilen kivinin satılmaması gibi bir risk yoktur. Vatandaşlarımız ürettikleri kiviyi kendi kapılarında kilosu 1.5 YTL'den rahatlıkla satmaktadırlar. "dedi. Kanat ayrıca üreticilere kivilerini acele edip erken hasat etmemeleri konusunda uyardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum