Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TAŞ

A+A-

Neden Bu Başlık?

Değerli okurlarım!

Bundan böyle yazılarımın genel başlığı TAŞ olacak. Yanı taş genel başlığı altında konuya ait bir alt başlık kullanacağım. Taş başlığını seçmemin özel bir anlamı yok. Yanı sağa sola taş atacağım veya onu bunu taşlayacağımdan değil. Her ne kadar “ummadığın taş baş yarar” diyorlarsa da bazı taşlar insanın uyanmasını, kendine gelmesini ve duruma göre tavır almasını sağlar. Ancak bilinmelidir ki “her taş baş yarmaz” Hele aydınlar, eğitimciler ve toplumu aydınlatmayı kendilerine görev edinenlerin taşı ancak kişileri uyandırır, kendilerine gelmesini sağlar. Topluma faydası olur.

28087

Taş boşluğa atılmaz. Atılsa da bir işe yaramaz. Taşı bir hedefe atmalısın. Hedefe atarken “ormanın içine atılan taşın bazı ağaçlara değdiği” gibi, bazılarına değecek bazılarına teğet geçecek. Hedefe varırken önüne geçip engel olanlara değmesi kadar doğal bir şey yoktur. Düşünce ve fikirlerimizde öyledir. Bazılarını üzecek, bazılarını uyandıracak ve bazılarını da sevindirecek. “Meyve veren ağaç taşlanır” misali bazı düşüncelerimizden hoşlanmayacakların eleştirmesi, hoşuna gideceklerin de övmesi kadar doğal bir şey olamaz. Yeter ki kenarda durup seyretmesin. Hep tribünde oturmasın. Sahaya insin, oyuna katılsın. Olumlu ya da olumsuz katkısını yapsın.

Günlük hayatımızda taşların çok önemli görevleri vardır. İçinde yaşadığımız barınaklarımızın temelini çok sağlam ve kuvvetli taşlarla besleriz. Onun üstüne inşa edilen bina sağlam olur. O zaman hiçbir tehlikeden, depremden korkmazsın.

Bir fikrini ortaya koyarken de bunu örnek almalı. En güçlü veri ve kaynakları kullanmalı. Adeta “taş yürekli” olacak kadar cesur olmalısın.

Değerli okurlarım!

Taş yerinde ağırdır.”

Evet!

Örneğin eğitimci eğitimle ilgili fikirleri daha iyi analiz eder, ilgili sorunlara kolay çözüm bulur. Belki bu bağlamda mı ne bilemiyorum bazı okurlarımdan başka konularla yazmış olduğum yazılara çok eleştiri aldım. Neymiş ben eğitimciyim. Eğitimle ilgilenmeliymişim vs. Ancak bir gerçek unutuluyor. Eğitimciden kasıt eğer öğretmenlik ve öğretmenin sadece sınıf içi ve dört duvar arsında dersi ve öğrencisi ile ilgilenilmek gibi faaliyet yapılması kastediliyorsa büyük bir yanılgı içinde olduğumuzu hatırlatmak isterim. Çünkü öğretmen sadece dersinin ve öğrencisinin öğretmeni değildir. Yetiştiği toplumdan da sorumludur. Onu aydınlatma ve eğitme görevi de vardır. Dolayısı ile her konu ile ilgilenmeli, görüş belirtmeli ve eğiticilik görevini sürdürmelidir.

 “Yalnız taş yosun tutmaz.” Hep birlikte, el ele. Eğitime paydaş olan her kesimin aydınlatılmasını sağlamalı.

Yazılarıma yapılan olumlu olumsuz yorumlardan yararlanıyorum. Bunu bir dost ölçüsü olarak kullanmıyorum. Bana göre dost; “deniz kenarındaki taşlara benzer. Önce tek tek toplarsın sonra birer birer denize atarsın. Ancak bazılarına kıyamazsın. İşte o kıyamadığın taşlardır dost.”

Eleştirenden de ve okuyup katkısını sunandan da Allah razı olsun. Yeter ki fikirleri fikirlerle çürütecek kadar bilgi, hakkından gelemediği zaman kişiliğe saldırılmayacağını bilecek kadar izan sahibi olsun. Yersiz eleştiriyi “al elmaya taş atan çok olur” anlayışı ile bakarım. Ama hiçbir şey beni caydıramayacağını da bilinmesini isterim. Her zaman, her yer ve durumda doğru bildiklerimi paylaşırım.

Çünkü "yuvarlanan taş yosun tutmaz

Daima hareket ve eylem içinde olacağımdan okuyucularımın emin olmasını isterim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum