Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TECRÜBE

A+A-

Tecrübe; hayatta yediğin kazıkların toplamıdır.

Kim çok kazık yemiş, aldanmış ve kandırılmış ise onda daha çok tecrübe vardır.

Tecrübe edinebilmek için olayı yaşamak gerek. Bunun hiçbir yazılı kaynakta yeri yoktur. Hiç bir kitapta yazmaz. Bu sadece yaşanılır.

Tecrübeler hep anlatıla gelmiş ve aktarılmıştır.

Ben yazmaya çalışacağım.

İdari görevimde iken edindiğim tecrübeleri hatırladıkça okurlarımla paylaşmaya çalışacağım. Okurlarımın da konu ile ilgili katkılarını bekliyorum.

“Sehven”

İdari görevlerde bu sözcükle çok karşılaşılır. Sehven in kelime anlamı; yanlışlık. Yanlışlık ama kasıtsız yanlışlık ya da iyi niyetli yanlışlık anlamına da gelir.

Kurumlarda bu kelime bir can simididir. Yapılan her türlü hata ve yanlışlıkların kurtarıcısıdır.

Bir personel veya kurum yetkilisi yapmış olduğu hata ve yanlışlarda hemen bu kelimeye sarılır.

Neymiş?

“Sehven Oldu.”

Yanı kasıt yok. Aslında bunun anlamı; ucu bana dokunduğunda;” ben yanana kadar başkası yansın” durumunda olan yanlışlık. Kötü niyetli olmayan yanlışlık

Amirlerimiz ve mesai arkadaşlarımızdan “ boğazından aşağı bir şey geçmesin de gerisi kolay” yönlü tavsiyeler alırdık.

Yanı her işte risk al, cesur ol ve bazen de kuralları çiğne. Yeter ki iş karşıya geçsin. Boğazından bir şey geçmediyse sorun yok.

O zaman anlardım ki kurallarda; uyanlar, uygulayanlar içindir. Zaten işlerin “ahbap- çavuş, kafa kol ilişkisi “ içinde yürüdüğünü kuralları çalıştıramadığımız zaman anlamıştım. Zaman zaman hatırlı dostların telefonu her şeyi çözer. Bunlar yazılı olmadığından ispatı kolay değildir. Bu kural dışı emirler zaten sözlü yapılır. Söz uçar yazı kalır ya. Söyleyeni ele vermez.

Anlaşmazlıklar, uyuşmazlıklar ve sorunlar hep güçlünün lehine çözüme kavuşur. Bir sorunu zamana bırakma işlemi de çok olur. Gelen tepkilerin gücü oranında yönü belirlenir ve çözüme kavuşur. Güçlü tepki verebilenden yana çözülürken güçsüze teselli ve gönül alma kalır.

 Soruşturma ve incelemeler de öyledir. Başta görev verilirken sonuç tahmin edilir. Görevi veren sonucunu da başta tayın eder. Soruşturma ve inceleme ona göre gider. Ancak süreç içinde karşılaşılan duruma göre muhakkikler önce kendilerini kurtarmak, “ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” anlayışı ile görevini kazasız belasız yapmış olmak için işlemlere devam ederler. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz. Bazı muhakkiklerin kişisel özelliklerinin gerektirdiği çalışmalar sonucu hak edildiği sonuçlara da ulaşılır. Dürüst ve adil bir soruşturma başta şu iki soru ve ilke ile başlar:

  1. İncelenecek olayda suç sübut buldu mu?
  2. Eğer suç varsa kasıt var mı?

NOT: Kazık sözcüğü kandırılma,aldatılma anlamında mecazen kullanılmıştır.Argo sözcük olarak algılanmaması dileğiyle….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum