1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. Trabzon'un fethi kutlandı
Trabzon'un fethi kutlandı

Trabzon'un fethi kutlandı

Trabzon'un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilişinin 545. yıldönümü törenle kutlandı.

A+A-

Sabah Trabzon Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan kutlamalara, daha sonra tarihi Zağanos Burcu önünde devam edildi. Törene Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ve öğrenciler katıldı. Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, fethin Türk tarihindeki yeri ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. Stratejik bir liman kenti olan Trabzon'un tarihin her döneminde dikkat çeken bir şehir olduğunu belirten Canalioğlu, Anadolu'ya egemen olmak isteyen güçlerin her zaman Trabzon'u ellerinde bulundurmak istediğini söyledi. Trabzon'un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin, 1453 yılında İstanbul'un alınışıyla başlayan fetih siyasetinin devamı niteliğinde olduğunu kaydeden Canalioğlu, Trabzon'un fethedilmesinden sonra Karadeniz'in bir Türk gölü haline geldiğini dile getirdi. Canalioğlu, "Bu toprakları bize vatan olarak bırakanları rahmetle anmak, hatıraları önünde saygıyla eğilmek ve bıraktıkları mirasa sahip çıkarak onu gelecek kuşaklara aktarmak başlıca görev ve sorumluluğumuzdur" diye konuştu.

 
Törende daha sonra Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli dallarda yapılan yarışmalar ile İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Fetih Koşusu'nda dereceye giren sporculara ödülleri Bakan Özak, Vali Yavuzdemir ve Belediye Başkanı Canalioğlu tarafından verildi. Tören, folklor gösterileri ve Trabzon Belediyesi Mehteran Takımı'nın verdiği konserin ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum