1. YAZARLAR

 2. Ali GÜNAY

 3. TRAFİĞE KUŞ BAKIŞI
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TRAFİĞE KUŞ BAKIŞI

A+A-

Bu sefer trafikten takılalım.

Önce soru ve sorunlardan başlayalım.

 • Her gün karşılaştığımız, trafikle ilgili sorunların çözümüne dönük ne üretiyoruz? Trafik ile ilgili kanun, tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuatı öğrenmeye çaba gösteriyor muyuz?
 • Gördüğümüz bir hatayı anında ve yerinde uyarıp müdahale etme cesaretini gösterebiliyor muyuz?
 • Süratli giden, yolcularını balık istifi yaparak taşıyan, yolculuk esnasında müşterisini aşağılayıp saygısızlık yapan sürücüleri insan ve vatandaşlık adına uyarıyor muyuz? İlgili mercilere bildirip otokontrolümüzü sağlıyor muyuz?
 • Yolcu hakları ve diğer trafiği ilgilendiren haklarımızı bilip arayabiliyor muyuz?
 • Rize’nin Ardeşen ilçesinde Çamlıhemşin’e yolcu minibüs durağının neden olmadığı, diğer ilçelerin birbiri ile yolcu taşımacılığı ve durak hizmetleri varken bu iki ilçe arasındaki iletişim kopukluğunu, ara yolcuların indi-bindi ücretlerindeki tutarsızlıklarını, hafta sonu ve tatil günlerindeki mağduriyetlerini sorgulayabiliyor muyuz?
 • Tüm bu sorunların çözümü için ilgili Trafik Komisyonlarına bilgi verebiliyor muyuz?

Çuvaldızı kendimize batırdıktan sonra isterseniz bir şehir merkezinin kenarından içine doğru kuş bakışı yapalım.

 En çok neyi görüyorsunuz?

Gelişi güzel park edilmiş, estetikten uzak bir dizilişi andıran her cins ve yaştan araçlar, arabalar, makineler… İlk bakışta bu araçların insanlardan fazla olduğu, hatta en kalabalık olunan bir yerde bile canlıların arada kayboldukları izlenimi edinirsiniz. Öyle ki araç ve makinelerden başka bir şey göremez olursunuz. Araçlar sokak ortalarında, kaldırımlarda ve banketlerde oldum olasına dağılmış, dükkan ve iş yerlerinin önünü kapatmış. Görüntü kirliliği meydana getirmiş..

Bu araç ve makinelerin egzoz borularından çıkan zehirli gazların temiz havamızı ne kadar kirlettiği varın siz hesap edin. Bunun yanında sanayi sitelerinde yapılması gereken oto yıkama-yağlama, yedek parça ve araba tamir atölyelerinin lastik, demir ve yedek parça atıklarının orda burada gelişi güzel yerlerde yığılmış halde bulunması görüntü kirliliğini arttıran faktörlerden…

Bu işyeri ve atölyelerin kendine has akortsuz çıkardıkları sesler, çekiç sesleri ve diğer gürültüler, meskûn yer demeyip kural dışı çalınan korna ve klakson sesleri de gürültü kirliliğini oluşturur.

Sonuçta görüntü, gürültü ve hava kirliliğini meydana getiren bu araçların çoğalması, kenar köşelerde araba ve makine mezarları ve yığınlarının olması insan sağlığını doğrudan tehdit etmektedir.

Öyle bir çarşı veya şehir merkezini düşünün. Ana yollar çevresinden, ona bağlı ara yollarda kenarından teğet geçerek dönsün. Hareket ve hizmet halinde olan araçlar işinin ve hizmetinin süresi kadar içerde bulunsun. Kent merkezinden bisiklet, kaykay ve diğer motorsuz ulaşım araçlarından başka bir şey bulunmasın. Yolcular yaya veya bu tür araçları ile iş ve hizmetlerine bağlantı kursun. Her köşede otopark, taksi ve minibüs durağı olmasın. Çarşının içine baktığında estetiksel güzellik ve mimarı alt yapı gözüksün. Çok mu ütopik olur? Ütopiktir, ancak imkânsız değildir.

Peki, nasıl olmalı?

 • Aslında herkes araba alamamalı. Araba almanın pahalı bir bedeli olmalı. Toplu taşımacılığa yönel inmeli.
 • Trafik Kuralları karşısında her yurttaş eşittir, eşit olmalı. Mevzuat uygulamaları buna göre yapılmalı. Milletvekillerine, bakanlara geçiş üstünlüğü tanınmamalı.
 • Durak ve park yerleri, otogarlar, yolcu indirme-bindirme yerleri şehrin dışında, yer altında ve diğer meskun dişi yerlerde olmalı.
 • Sürücü adayı yetiştiren eğitim kurumlarında uygulanan derslerin yanında, insan ilişkileri, ahlak ve davranış eğitimi konuları da verilmeli.
 • Eğitimler daha uzun, kapsamlı ve ciddi olmalı.
 • Her yurttaş Trafik Kontrol Gönüllüsü olmalıdır.

Trafik canavarından belki bir nebze kurtulmuş oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum