1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Türkiye finallerinde Rize'yi temsil edecekler
Türkiye finallerinde Rize'yi temsil edecekler

Türkiye finallerinde Rize'yi temsil edecekler

TÜBİTAK Türkiye Finallerinde Rize’yi temsil edecek öğrencilerden Vali Çeber'e ziyaret

A+A-

Rize Valisi Kemal Çeber, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından organize edelin yarışmanın Türkiye Finalleri bölümünde Rize'yi temsil edecek öğrencilerle bir araya geldi.

nl1.jpg
 
Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmede öğrencilerle tek tek ilgilenip sohbet eden Vali Çeber, öğrencilerden yapmış oldukları projeler hakkında bilgi aldı ve Pazar Kız Kulesi Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencisi Pınar Noyan tarafından geliştirilen “Türkçesini Kullanıyoruz” adlı oyunu oynadı. 

nl2.jpg

Vali Çeber, gerçekleştirilen ziyarette öğrencilere hitaben yapmış olduğu konuşmada onların elde etmiş oldukları başarıdan duymuş olduğu memnuniyeti ifade ederek, “Öğrencilerimiz burada her biri birbirinden güzel ve değerli projeler geliştirmişler. Bizler eğitim ve öğretim süreci içerisinde sürekli olarak öğrencilerimize kendilerini geliştirmelerine imkân sağlayacak ortamlar oluşturmak için çalışıyoruz. Bunun sonucunda öğrencilerimiz ortaya bir proje çıkardıklarında da çok mutlu oluyoruz. Burada sizler çok önemli bir başarıya imza atarak Türkiye Finallerinde ilimizi temsil etme başarısı elde ettiniz. Burada bizler için asıl değerli olan şey sizlerin kendinizi geliştirerek bir şeyler üretebiliyor olmanız. Bütün bunların yanında normal gündelik hayatınızda da kendinize vakit ayırmayı unutmayın. Çalışmak ve kendine vakit ayırmak bu ikisini bir arada ilerlettiğinizde daha da verimli sonuçlar alacaksınızdır. Bizler sizlerin kendinizi geliştirebileceğiniz her türlü projede destekçiniz olacağız. Bunu sadece bilimsel alanlarda değil diğer alanlarda da yapacağız. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz, sizler kendinizi ne kadar geliştirirseniz gelecekte devletimiz de o kadar güçlü olur. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Engin Emen olmak üzere projelerin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

fnl3.jpg

Gerçekleştirilen ziyarette Vali Çeber’e eşlik eden eşi Neslihan Ayan Çeber, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Başuzmanı olarak öğrencilere her zaman yardım etmeye hazır olduğunu ifade ederek, kendileri ile gurur duyduğunu dile getirdi. 

TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALLERİNDE RİZE'Yİ TEMSİL EDECEK ÖĞRENCİLER:

ÇAYELİ İMKB FEN LİSESİ
TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Çayeli Fen Lisesi Kimya Öğretmeni İsmail Hakkı Deniz danışmanlığında "Halk Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri" tematik alanında Çayeli Fen Lisesi öğrencisi Cüneyt Gündoğdu ve Hacı Ahmet Hamdi İshakoğlu MTAL öğrencisi İrem Demir'in hazırlamış olduğu "Youtube Kanalında Covid 19 Aşısı Anahtar Kelimesi ile Ulaşılan Videoların İçerik Analizi" isimli proje Erzurum Bölge Finallerinde birinci olarak Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı.
 Ayrıca TÜBİTAK Ulusal Kimya Olimpiyatları birinci aşama sınavında büyük bir başarı gösteren ve Türkiye 37'ncisi olan Çayeli Fen Lisesi öğrencisi Furkan Tüfekçi Türkiye finallerinde Rize’yi temsil edecek.

PAZAR KIZ KULESİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Asuman Akpulat’ın danışmanlık yaptığı,11/C Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü öğrencisi Pınar Noyan’ın hazırladığı proje ile Türkiye finaline kaldı. “Türkçesini Kullanıyoruz” projesi ile dildeki yozlaşmanın önüne geçilmesi amaçlanırken yabancı kökenli sözcükler yerine Türkçe kelimelerin kullanılmasını özendirecek bir oyun hazırlandı. Bölge finalinden başarı ile dönen proje, Türkiye finaline de katılmaya hak kazandı.

HASAN KEMAL YARDIMCI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Hasan Kemal Yardımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Tolgahan Aksu ve Hüseyin Yamakoğlu'nun Danışman Öğretmenleri Meryem Makbul ile birlikte yürüttükleri "İstilacı Bir Bitkinin Hayvan Yemi Olarak Kullanım Potansiyelinin Araştırılması" Projesi Bölge finalinden başarı ile dönerken Türkiye finaline de katılmaya hak kazandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.