1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Türkiye’nin ve Rize’nin önü açık
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’nin ve Rize’nin önü açık

A+A-

Ak Parti iktidarının dirayetli ve tavizsiz tutumu, TSK’nin caydırıcı gücü karşısında bölücü iç ve dış satılmış hainler, Türkiye düşmanları, düştükleri çaresizlik karşısında son çırpınışlarının tezahürü olarak ülkemizde bir kaç aydır kalleşçe saldırılarda bulundular.
Türk Milleti, iç ve diş bağlantılı bu satılmış bölücülerin şehit ettiği askerlerimizin ardından, hükümetiyle, silahlı kuvvetleriyle, muhalefeti, sivil toplum örgütleri ve halkı ile tek vücut, tek yürek olarak, akliselimle hareket etmiştir.
Ak Parti iktidarı, güçlü ve büyük devlet Türkiye rotasını ülkenin her yerinde, bölgeler arası ekonomik kalkınma modeliyle, eşitsizliğe son vererek, yeni proje ve yatırımlarla, başta ülkenin birlik ve bütünlüğü olmak üzere, huzur, güven, eğitim, sağlık, barış, özgürlükler, işsizlik, fakirlik, ekonomik ve sosyal adaleti sağlamak gibi ülkenin var olan önemli sorunlarını çözmek için icraatlarına kaldığı yerden devam etmektedir.
Ak Parti iktidarının bu çalışmalarında Rize ilimiz de payına düşeni almaktadır, bundan sonra da mutlaka alacaktır.
İktidarın meclise gönderdiği iki milletvekilimiz B. Ali Bayramoğlu ve Dr. Lütfi Çırakoğlu, seçildikleri tarihten bugüne kadar onlarca kez Rize’ye gelerek var olan sorunlarla ilgili, Mecliste her türlü çözüm girişimlerinde bulunup neticeye gidecek çalışmalar yapmaktadırlar.
Rize Valiliği, Rize Belediyesi, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Emniyet İl Müdürlüğü, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, kısacası tüm tüzel ve özel kurum-kuruluşlar, Rize’mizin her sahada önünün açılması, var olan meselelerinin çözümü için ilk kez bu kadar kolektif bir çalışma içerisine girmişlerdir.
İşte size Rize’mizin önünü açacak olan önemli bir çalışmanın detaylarından bahsedeceğim. Bu hafta sonu RTSO yıllardır adeta Rize’nin en sıcak günden konusu olan Ovit dağı tüneli ile ilgili, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası heyetini Rize’ye davet etti. Biraz geç kalınmış olsa da, Başkan Ömer Ofluoğlu ve ekibi yine de önemli bir çalışmayı başlatmış oldu. Başkan Ofluoğlu’un Rize ve komşu illerinin, ilçelerinin geleceği olan bu tünelle ilgili çok ciddi bir çalışmayı başlatması sevindiricidir.
Erzurum heyeti çok sağ olsunlar, kar kış demeden davete icabet ederek, bu yolun önemine binaen, Rize’mize teşrif ettiler. İlk önemli çalışmayı RTSO’da gerçekleştirmiş oldular. İki şehri sevindiren bu çalışmalarla ilgili yetkililer bölgenin televizyonlarının canlı yayınlarına bağlanarak Rize ve Erzurum halkının yüreğine su serptiler. Görülen odur ki start alan bu bölgesel takım çalışması hiç soğumadan devamı Erzurum’da, ondan sonrası ise, TBMM ve Başbakanlıkta neticelenecektir.
Erzurum’dan gelen Oda Başkanı, Meclis Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Rize kadar istekli oldukları, bizleri bu konuda haklı olarak biraz gevşek bularak, adeta ‘Sizler çok istekli olsaydınız, bizler de çok istekli olurduk, bugün bu noktada olmazdık’ dercesine, Ovit dağının sadece Rize için değil, Erzurum, Ağrı, Kars, Van, Iğdır, İran, Azerbaycan için de çok önemli olduğunu ayrıntıları ile dile getirdiler.
Bu dağda tünelin yapılması ile Ortadoğu ile Uzakdoğu’nun Erzurum üzerinden Karadeniz’e bağlanacağı, deniz yolu ile de dünyaya açılacağı önemi dile getirildi. Görülen odur ki, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu şehirlerinin kurtuluşu, Ovit dağının 12 ay hiç sıkıntısız açık kalmasına bağlıdır. Toplantının oturumunu ETSO Başkanı Yusuf Bilici, RTSO Başkanı Selahattin Ataç ortaklaşa yürüttüler. Daha sonra Oda Başkanlarının konuşmasına geçildi.
ETSO Başkanı Muammer Cindilli’nın konuşması, Rize ve Erzurum şehirleri ile ilgili geçmişle bugünün harmanlanmış, ekonomik ve sosyal değerlendirmeleri, tarihi konuşma seviyesinde, düne, bugüne ve yarına ışık tutacak kapsamdaydı. Bu dinlendiren ve bilgilendiren konuşmadan dolayı, ETSO Başkanı Muammer Cindilli beyi takdir ve tebrik ediyorum. Erzurum B.Şehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu’nun Erzurum’un konumunu anlatan konuşması, Rize Valisi Kasım Esen’in bu dağın DOKAP ve GAP’ a uzantıları, ekonomik, turistik ve kültürel bağlantıları, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın Doğu ve Karadeniz insanlarının yakın aile bağları, ortak noktaları, tünelin DPT noktasındaki önemini içeren konuşmaları bu tünelin iki bölge için ne kadar hayati önem taşıdığını ortaya koymuş oldu.
Bu arada Başkan Halil Bakırcı, yıllardır adeta dondurulmuş olan Ovit Dağı tünel yapımı konusunda üç yıl önce o dönemin Ak Parti il Başkanı Hasan Karal’ın teklifiyle eski Karayolları Bölge Müdürünü de yanlarına alarak, defalarca Ovit’de çalışmalar yaptıklarını anlattı. Resmi olmasa da tünelin başlangıç ve bitiş noktası, kilometresi konusunda Ak Parti kurucu il Başkanı Hasan Karal’ın hazırlık projeleri çıkarttığını, Ovit yolu ile tünelini üç yıl önce tekrar bölgenin ve ülkenin gündemine taşıyanın Hasan Karal’la kendisinin olduğunu ifade etti Başkan bakırcı.
Yıllardır bu konuda Erzurum kanadında mücadele veren, otoriteler tarafından artık hakkı teslim edilen, Erzurum İl Genel meclisi üyesi Tahsin Bayramoğlu yaptığı konuşmayla, ETSO Başkanı Muammer Cindilli gibi tam not alarak, Rizeliler tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Gazeteci İsmet Kösoğlu’nun devam eden Ovit yazıları, her ortamda yaptığı konuşmalarla konuyu sıcak tutan Gazeteci Ömer Şan’ın konuşmaları, Rize basını adına gurur vericiydi.
Konuklarını Rizelilere yakışır bir şekilde ağırlayan, RTSO Başkanı Ömer Ofluoğlu, Meclis Başkanı Selahattin Ataç, Genel Sekreter Gafur Karalı ve Kenan Alan, Osman Can ile tüm oda yönetimi ve görevlilerini bu başarılı organizasyonlarından dolayı kutluyorum.
Onun için diyorum ki Türkiye’nin ve Rize’nin önü açıktır. Sahil oto yolu bitirilerek, Rize’nin önü batıya açıldı. İnşallah birkaç sene sonra Ovit tüneli tamamlanıp, bu yol 12 ay trafiğe açılınca, Rize’mizin önü bu sefer Doğuya açılacaktır. O zaman aşk olsun Rize’yi tutana. Bir isime değinmeden Ovit’le ilgili yazı yazmak eksik olur. Tabii ki bu yolun tamamlanmasının arkasında finansal bir kahraman vardır. O’da değerli İkizdereli hayırsever İş adamımız Talip Kahraman’dır. Artık onu daha fazla bekletmeyelim. Artık 2008 yılında OVİT TALİP KAHRAMAN TÜNELİ’ ne kazmayı vuralım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum