1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. TUSAŞ Genel Müdürü Kotil'den Kaan açıklaması
TUSAŞ Genel Müdürü Kotil'den Kaan açıklaması

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil'den Kaan açıklaması

Rize'de konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Kotil: “Kaan’ın ilk uçuşu önemliydi”

A+A-

Ali Maşalacı - Hasan Fehmi Demir
RİZE (İHA) -
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, “Kaan’ın ilk uçuşu önemliydi” dedi.

kotil3.jpg

Rize’de düzenlenen Türkiye Havacılık Vizyonu programı için TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şehre geldi.

kotil1.jpg

İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen programa katılan Kotil, Türkiye'nin Milli Muharip Uçak Kaan ile ilgili bilgi verdi.

kotil2.jpg

Kotil, yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 2010'da başlayan bir proje bu Ve Allah nasip etti. Şubat ayının 21'inde uçtu. Bu önemliydi. Özellikle Amerikan medyası işi çok iyi irdeledi, F22 ile karşılaştıran tablolar ortaya koydu. Bu 5. nesil bir savaş uçağı. Ruslar da var. Çin'de var. Birde Amerikalılar da F22 ve F35 var. Amerikalılar iki uçak yaptılar. F-22 daha çok havada hava hedefleri vurmak için, F35’de daha çok havadan kara hedeflerini vurmak için. Rusya ve Çin'de tek uçakla buna cevap verdi. Türkiye'de Kaan’la cevap veriyor. Bizim uçağımız biraz F-22'ye doğru kaymış durumda. Kaan’ın ilk uçuşu önemliydi. Çünkü kocaman 20 ton Allah nasip etti ve havada kaldı. Şu anda çalışmalar devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da kendi ifade etti; 20 uçak 2028 itibari ile hava kuvvetlerine teslimatı planlanıyor. Biz o planın arkasını dolduracağız. Gerçekten devrim bu. Çünkü koca bir uçak iki tane F-16 motoru var. Üzerindeki bütün sistemler fiber optik ve aklınıza ne geliyorsa. Türklerin yaptığı tümüyle dijital en komplike cihaz. Allah nasip etti planlandığı gibi çalıştı, demek ki bu oluyormuş” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız