Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜYO

A+A-


Adayları Tanıma Rehberi
Malum bu günlerde atanan ve ithal edilen adaylardan geçilmiyor. Sizin önünüze belirlenen adaylar arasından birini seçmenizi istiyor ve dayatıyorlar. Seçmen olarak siz de tanımıyor, aday hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Türkiye’nin çok az bi yerinde seçmen adayını belirlemiş ve demokrasi örneği vermiştir. Ama birçok yerinde seçmen adayla ilk kez karşılaşacak. Kendime vazife çıkartıp bu konuda sizi aydınlatmak, bir bakıma tüyo vermek istiyorum. Adayları tanıma rehberi de diyebilirsiniz.
1.    Aday gezerken ve sizi ziyaret ettiğinde; elinde bloknot, ajanda veya bir dosya taşıyor mu? Eğer taşıyorsa işini ciddiye almıştır. Çalışmaları arasında hatırladıklarını, sorulan sorular ve öne çıkan sorun ve çözüm önerilerini not edecektir. Aynı zamanda elinde ajanda veya bloknot olması demek hazırlıklı gelmiş anlamına da gelir.

2.    Adaya soru sorduğunuzda gözünün içine bakarak can kulağı ile dinliyor mu yoksa kulağım sende diyerek etrafı göz ucuyla kolaçan mı ediyor? Eğer dinlemiyor ve dinlermiş gibi yapıyorsa sorduğun soruya cevap dile getirdiğin soruna çözüm bekleme. Hanı gerçekten dinlese de politikacıların kulağının bir ucundan girip diğer ucundan çıkar demeyeceğim. En azından duyduklarının bir kısmını kulak içi kıvrımlara takılır diye düşünüyorum.

3.    Aday sizinle veya orta yerde topluma hitap ederken edebiyat parçalayıp nutuk mu atıyor? Karşı tarafa laf mı yetiştiriyor? Yoksa projelerini mi anlatıyor? Nutuk atıyorsa seçildikten sonra yapacağı iş odur. Gerçi projelerini anlatırken de bu projenin nasıl gerçekleşeceğini, süre ve ekibini de belirtmesi gerek. İsminden söz ettirecek (bu proje…başkanın projesi), diğerleri gibi sıradan değil, sıra dışı bir çılgın projesi var mı?

4.    Huzurunuza tek başına mı geldi yoksa ekibi ile mi? Tek başına geldiyse onun bir sihirbaz olup olmadığını sorun. Zira bu tür hizmeti kimse tek başına yapacak kadar mükemmel değildir. Eğer ekibi yoksa muhtemelen daha oluşturmamıştır veya sizin bilmenizi istemiyordur. Her ikisi de vahımdır. 

5.    Hitaplarına dikkat edin. “Ben” mı fazla kullanıyor yoksa “biz” veya “birlikte” sözcükleri…
“Ben” li konuşuyorsa egoisttir. Despot bir yönetimi uygulayacağı bellidir.( Ben sorunlarınıza çare bulacağım. vb.gibi) “Biz “ veya “beraber” sözcükleri kullanıyorsa demokrattır. Demokratik bir yönetim anlayışına sahiptir. ( Sorunlarımıza hep beraber çare arayacağız v.b gibi) Kolektif aklı kullanıp katılımı sağlayacaktır. Doğru olan da budur.
Tabı başka taktikler vardır. Öne çıkanlar ise bu kadar diye düşünüyorum. Katkı yapmak isteyenler yorumlarına ekleyebilirler.
Bizi kurtaracak bir yönetici gelmesini beklerseniz,beklersiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.