1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Ülke ve milletin yanındaki sivil toplum kuruluşları
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ülke ve milletin yanındaki sivil toplum kuruluşları

A+A-

MÜSİAD Ülke ekonomimiz ve iş dünyamızın itibarlı ve saygın bir sivil toplum kuruluşudur. Rize’mizde uzun zamandır şubesi bulunan ve yüzlerce hayırlı hizmetlere imza atmaya devam eden, şehrimizin önemli ve saygın iş adlarımızdan oluşan şubenin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının ülkemizi yöneten AK Partinin kapatılması yönünde vermiş olduğu dilekçenin meydana getirmiş olduğu ekonomik ve sosyal yarların boyutunun şimdiden eksilerini dile getirmek için, Rize’de kurlu bulunan sivil toplum örgütleri ile birlikte tepkilerimiz ortaya koymanın dayanışmasını gerçekleştirdik.
Sabah kahvaltısında Rize’mizin kıymetli görsel ve yazılı basın mensuplarının huzurunda Yargıtay’ın demokratik olmayan bu müracaatının ekonomimiz üzerindeki birkaç günde meydana getirdiği zararları açıkladık. Benim de Başkanı olduğum bir sivil toplum cemiyetinin temsilcisi olarak altına imzamı atmış olduğum MUSİAD Rize Şube Başkanı Mustafa Erdoğan’ın kamuoyuna açıklamış olduğu bildirinin ekonomik boyutunun bir kısmını sizlerle paylaşıyorum. 15 sivil toplum altında imzası bulunan basın bildirimizde özetle şu konulara dikkat çekilmektedir. “Bu günlerde yaşanan olayların ekonomiye ne kaybettirdiğine bakalım; dış borcumuzun 5 milyar dolar arttığını, rantiyeye 18 milyar dolar gittiğini, toplam kaybımızın 30 milyar dolar olduğunu herkes çok iyi bilmelidir. Hayatının hiçbir döneminde tek bir kişiye istihdam sağlamamış, ticaretin risklerini almamış, ay sonu çalışanına maaş ödemenin, SSK primlerini yatırmanın sıkıntılarının hissetmemiş olanlar, ticareti mülklerden kıra toplamaktır zannedenler, çalışıp üretmenin hazzını yaşamak, ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak isteyenlere engel olmamalıdırlar. Laiklik ve Atatürkçülük üzerinden siyaset yapılamayacağı gibi, memurluk de yapılmamalı, bu kavramların içi ülkenin menfaatine olacak değerlerle doldurulmalıdır.” açıklaması ile devem eden bildirinin sonunda, “İddianame yetkili kurumlar tarafından reddedilmeli, bu hukuk ayıbı temizlenmelidir. Rizeli sivil toplum kuruluşları olarak ülkemizde son günlerde meydana gelen gelişmelerle ilgili olarak yaşanan demokrasi dışı müracaatlardan üzüntümüz kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”denilmektedir. İşte ülkemizde 5 yıldır devam eden ekonomik, sosyal ve barışsal huzurun bozulmasına tepki koyan, Ülkemizin ve milletimizin güçlü menfaatlerine duyarlı olan sivil toplum örgütlerimiz; MUSİAD Rize Şubesi, Tümsiad Rize Şubesi, Rize Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı, Rize Ziraatçılar Derneği Başkanlığı, Rize Ziraat Mühendisleri Odası, Risiad Rize Şube Başkanlığı, Rize Yeşilay Cemiyeti, Memur-Sen Rize İl Başkanlığı, Rize Ziraat Odası, Rize Aydınlar Odası, Rize Ticaret Borsası, Ensar Vakfı Rize Şubesi, Rize Hasta Hakları Derneği ve Rihder Başkanlığı.
Rize’mizde hizmet veren bu sivil toplum örgüt Başkan ve yöneticilerinin Yargıtay Cumhuriyet Baş Savcısının ülke insanımızı huzursuz eden, beklenmedik olumsuz ve gereksiz bu gelişmeye karşı tepkilerini dile getirmelerinden dolayı kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum