1. HABERLER

  2. YÖREDEN SPOR

  3. TRABZONSPOR

  4. Ünlü avukat Trabzonspor'u şampiyon ilan etti!
Ünlü avukat Trabzonspor'u şampiyon ilan etti!

Ünlü avukat Trabzonspor'u şampiyon ilan etti!

PFDK eski başkanı, ünlü avukat Hüseyin Karaahmetoğlu: "Ligler sonlandırılmalı, Trabzonspor şampiyon ilan edilmeli ve küme düşme kaldırılmalıdır!"

A+A-

Fatih Sultan KAR /İST
Rize Barosu ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu eski Başkanı Ünlü Avukat Hüseyin Karaahmetoğlu merakla beklenen 'Liglerin geleceği ne olacak' konusunda çalışma yaptı. 

karaahmetoglu_fatih.jpg

TRABZON ŞAMPİYON İLAN EDİLMELİ
Karahametoğlu; her anlamda hukuki zemine oturttuğu çalışmasında Trabzonspor'un şampiyon ilan edilmesi gerektiğini söyledi: İşte her satırı önemli o yazı: TFF şu an tüm ligleri mevcut durumu askıya almıştır. Liglerin geleceğinin ne olacağı konusunda net bir belirsizlik vardır.  Bu belirsizlik spor ailesini de tedirgin etmektedir. TFF yönetim kurulu gelecek konusunda net açıklama yapmalıdır. Yabancı sporcular kendileri ve ailelerinin hayatlarından endişe duydukları için memleketlerine gitmek için valizlerini toplamışlardır. TFF yönetimin açıklayacağı kararı beklemektedirler. TFF bu açıklamayı geciktirmesi durumunda belirsizlik daha da artacaktır. Sporcular sözleşmelerindeki alacakları nedeni ile bulundukları yeri terk edemiyorlar. TFF açıklasın tüm yabancı sporcular aynı gün memleketlerine gidecektir. 

LİGLER SONA ERMİŞTİR
TFF 2019-2020 Cemil Usta sezonunun sona erdiğini kabul etmelidir. Dünyada Sağlık örgütünün pandemi açıklaması tüm insanlığın kendi sağlıkları ve yaşama hakkının önemini öne çıkarmaktadır. Yalnız sporcu sağlığı değil, spor ailesinin ve taraftarların sağlığı da önemli olmalıdır. TFF yönetim kurulunun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kurulmuş olan Sağlık Bilim Kurulu’dan alınacak bir görüş ile 2019-2020 Cemil Usta sezonu bitirilebilir. Veya TFF Sağlık Kurulu iç talimatının 5. Ve 6. Maddesine göre düzenlenecek bir rapor ile de TFF yönetim kurulu ligleri sona erdirip sonucu tescil edebilir. TFF nin bu yetkisi vardır ve bu yetkiyi statüsünün 80. Maddesinde “ bu statüde yer almayan tüm konularda ve mücbir sebep hallerinde Yönetim Kurulu nihai olarak karar verebilir” hükmünden almaktadır. TFF yönetimi bu konuda karar almayacak bir gücü kendinde görüyorsa bununda alternatifi olarak statüsünün 29 ve 30. Maddeleri gereğince olağanüstü genel kurul Toplantısı yapıp alacağı tüm kararları genel kurul üyeleri ile yapabilir. 

FUTBOLCULARIN PSİKOLOJİSİNİ DÜŞÜNMEK LAZIM
Temassız mücadele olmayacağı için oyuncular birbirine temas etmeden müsabakayı tamamlaması mümkün değildir. Koronavirüs salgını nedeni ile Sağlık Bilim Kurulu tarafınca belirlenen 14 önemli kural vardır. Bu kuralların müsabaka sırasında sporcular tarafınca uygulanması mümkün değildir. Bu 14 kuraldan en önemlisi ise temizlik, temassızlıktır. Temassız müsabaka olmayacağına göre, futbol 90 dakika nasıl oynanacaktır. Eğer oynanması istenirse müsabaka bitiminde nasıl doping testi yapılıyor ise koronavirüs testleri mi yapılacaktır. Bu durum çok zordur. Birde sporcuların psikolojilerini düşünmek lazımdır. Bu durumda ve tehlike ortadan kalksa dahi belirli süre müsabakaların sağlıklı bir şekilde oynanmayacaktır. 

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU GEÇİKMEDEN KARARI AÇIKLAMALI
HERKES CAN DERDİNE DÜŞMÜŞTÜR
TFF’ nin bu konuda zaman geçirmeden alacağı kararlar UEFA ve FIFA'ya örnek olacaktır.   Bugün kimse liglerin ne olacağını düşünmüyor bile. Herkes can derdine düşmüştür. Liglerin bu konumda ne olacağını bile umursamamaktadırlar. Ancak ortada bir problem vardır.2019-2020 Cemil Usta sezonu nasıl sonuçlanacaktır. Tüm spor ailesi bu konuda TFF yönetim kurulunun alacağı kararı beklemektedir. Bugün TFF yönetim kurulu diğer Ülke federasyonlarının veya UEFA veya FİFA’nın alacağı kararları beklemektedir. TFF Yönetimi Bekle gör taktiği ile hareket etmektedirler. Bu yanlıştır. Çünkü hiçbir kulüp veya sporcu sağlık nedeni ile liglerin oynanmayacağına inanmaktadır. Sadece TFF yönetim kurulunun düşüncedeki kararı beklemektedirler. Bu karar da bellidir. FF Yönetim Kurulunun kuruluş yasası, statü ve talimatında var olan hükümlere dayanarak karar alması mümkündür.  Bu yönde TFF Yönetim Kurulu risk almalı ve karara varmalıdır. Alacağı bu karar tüm dünyaya örnek ve emsal olacaktır. Örnek alan değil, örnek alınan bir kuruluş olmalıdır. 

SERVET YARDIMCI BU KARARA YARDIMCI OLMALIDIR
Kaldı ki TFF yönetim kurulunda UEFA icra kurulunda görev yapan Servet Yardımcı da vardır. TFF 1.Başkanvekili Servet Yardımcı’nın alınacak bu kararda katkısı da büyük olacaktır. Uzun yıllar TFF yönetim kurulunda ve bugün UEFA icra kurulunda görevde bulunmaktadır. Tecrübelidir ve tecrübesini göstermelidir. TFF yönetim kurulunun 1.Başkanvekili olan Servet Yardımcı’nın alınacak radikal kararda TFF yönetim kurulunu karar almasında katkı ve mevcut duruma göre liglerin tescilini sağlamalıdır. 2019-2020 Cemil Usta sezonu için lig birincisi Trabzonspor Şampiyon kabul edilmeli ve küme düşme kaldırılmalıdır.   Bu güne kadar süper ligde 26 maç oynanmıştır. Mevcut Puan durumuna göre,  Trabzonspor 59 puanla liderdir.  Başakşehirspor, Sivasspor veya bir başka takımda lider olabilirdi. Ancak şimdiki puan durumunda lider Trabzonspor olması nedeni ile konu Trabzonspor üzerinde yoğunlaştırılmalıdır. Trabzonspor puan durumundaki liderliği değerlendirilerek TFF yönetim kurulunda Trabzonspor Şampiyonluğu ilan edilmeli ve bir sefere mahsus olmak üzere küme düşme kalkmalıdır. Statünün 3. Maddesinde yer alan TFF’nin tarafsızlığı konusuna dayanılarak bu karar alınmalı ve tescil edilmelidir. Doğru olanı da budur. Bu sezon bu şekilde bitirilmesi zorunludur. Ancak gelecek sezon liglerin oynanması da tehlikeye düşmüştür. Tüm dünyayı tehdit eden pandeminin yaşattığı psikolojik etki çok büyüktür. Tüm insanlık sadece yaşamak için panik durumundadır. Herkes evinde korku ile yaşamaktadır. 2020-2021 sezonu için dünyadaki tüm ligler büyük sıkıntı yaşayacaktır. Hiçbir sporcu evinden ayrılmak istemeyecek ve ülkeler arası transferler bitecektir. Birçok sözleşmeler askıya alınacaktır. Kaliteli futbolcular liglerden mahrum kalacaktır. Bu da futboldaki Marka değerini düşürecek ve iflasa götürecektir. 

KULÜPLER ZORDA BIRAKILMAMALI
TFF Yönetimi kucağında beklettiği 2019-2020 Cemil Usta sezonun konusunda bir karar almalı ve sezonu tescil etmelidir. TFF yönetimi artık bugün itibari ile oynanması tehlikeye düşen 2020-2021 sezonu için ciddi bilimsel çalışmalar yapmalıdır. Aksi durumda 2020-2021 sezonunun oynanmayacaktır, hatta oynansa dahi yarım kalacaktır. Mevcut durum kulüpleri batıracaktır. Bu nedenle kulüpler acil olarak bankalardaki borçlarının uzun vade de ertelenmesi veya bu konuda yeni yapılandırmalar yapılmalıdır. Tek şans maliye bakanımız Berat Albayrak’tir. Bu haliyle zaten zor durumda olan kulüplerimiz batma noktasına gelmiştir. Kulüplerin tüm gelirlerin bıçak gibi kesilmiştir. Bugün kulüplerin çalışanlarının maaşlarını dahi ödenmemektedir. Allahtan sporu seven bir Maliye Bakanımız vardır. TFF yönetim kurulu ve Kulüpler Birliği Vakfı acil toplanarak Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile ciddi bir toplantı yapmalıdır. Toplantıda taleplerin başında Bankalardan alınan kredilerin uzun vadeye ertelenmesi ve hatta yeni kredilerin temini istenmelidir. Başka kurtuluş yoktur. Ayrıca yayıncı kuruluşla acil toplantı yapılarak ek avans istenmelidir. Bilindiği gibi yayıncı kuruluş liglerin iptal edilmesi ve naklen yayın olmamasına abonelerinden sözleşme gereğince aylık ücret almaya devam etmektedir. Yayıncı kuruluş tahsil ettiği bu gelirleri kulüplerin kurtuluşuna tahsis etmelidir.  Keza TFF bütçesinden futbol kulüplerdeki çalışıp maaş alamayan çalışanlara ödemeleri bizzat yapmalıdır. Taraflar mücbir sebepler ve ifa imkânsızlığı nedeni ile sözleşmeleri tek yanlı olarak fesih edilebilir. Ekonomik sıkıntıların daha da büyümemesi amacı ile kulüpler ifa imkânsızlığı ve mücbir sebebi gerekçe göstererek yüksek ücretli sporculardan kurtulabilirler. Tabi yine sözleşmenin diğer tarafı da aynı gerekçelerle sözleşmeyi fesih edebilecektir. Yani sözleşmenin feshi iki taraf için geçerlidir. Mücbir sebepte sporcuların iş görme borcu askıdadır. Kulüpler Koronavirüs salgını nedeni ile ara verilen dönemle ilgili ücret borcunun ödenmemesine için  her türlü tedbiri alınabilir. Yasalar ve Yargıtay içtihatlarına uygun bir durumdur. Çok daha önemlisi son zamanlarda Kulüpler Yüksek bedel karşılığında 31 Mayıs2020 tarihine kadar kiralama sözleşmesi yaptıkları sporculardan bir an önce kurtulmalıdırlar. Bu mücbir sebeple de veya karşılıklı anlaşmalarla bir an önce kurtulmalıdır. TFF yönetim kurulu bu konuda kulüplerimize yardımcı olmalıdır. TFF yönetim kurulu kendi içinde de radikal kararlar almalıdır. Yoksa Tff 2020-2021 sezonunu oynatabilmek için bankaların kapısına gidecektir. Bu pandemi’nin sıkıntıların devamı sürecinde kulüpler dışında en büyük maddi kaybı yaşayacak bir diğer kuruluş ise Türkiye Futbol Federasyonu olacaktır. TFF’nın çalışanlar, kurulları ve danışmanlarına verilen aylık ücretler ciddi miktarlardadır.  Bugün itibari ile gelirleri tamamıyla kesilen TFF’nın yüksek giderlerini karşılayacak birikimi de yakında bitme noktasına gelecek ve bankaların yolunu tutacaktır. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum