1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Vali Esen'in performansı
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Esen'in performansı

A+A-

Rize Valimiz Sayın Kasım Esen’in farklı bir vizyona sahip olduğunu daha önceki bir yazımda da dile getirmiştim.
Neydi bu vizyon?
Bu vizyon; kendisini 21’inci yüzyılın ötesinde bilgi teknolojileri ile donatmış bir şekilde, değişimi ve dönüşümü yakalayıp, bu donanımını bulunduğu en önemli makam aracılığı ile sorumlu olduğu tüm kurum, kuruluş ve insanlara yayma çabaları içerisinde sürdürmesidir.
Belki bir kısım kurum ve kuruluş yönetici ve mahiyetindeki çalışanları, Sayın Vali Kasım ESEN’in yaymış olduğu bu sinerji ve enerji karşısında şimdilik bocalamaktadır. Fakat aylardır izlediğim Sayın Vali Esen, bu çalışma tempo ve duruşundan asla taviz vermeyecektir. Herkes bu çalışma temposuna ister istemez, kendini yetiştirecek ve alıştıracaktır.
Tabi ki Sayın Vali Esen’in bu çalışmaları şehrimizin bir numaralı yöneticisi olarak, hep kanunlar çerçevesinde seyredip, halkla paylaşılan, yeri gelince halkla danışılarak yapılan görevlerdir.
Sayın ESEN, kendisine bağlı kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerinin çalışmalarına aktiflik ve verimlilik getirmiştir. Onları görevleri gereği mesai saatleri içersinde yormakta, başarılarını teslim etmekte, yeri geldiğinde onlarla çeşitli ortamlarda, daha çok mesai saatleri dışında arkadaş olmakta, sohbet ortamında fikir teatisinde bulunarak ikramlar da yapmaktadır.
Çalışkanlılığının yanı sıra, bilgi donanımı, meraklılığı, nüktedan, sıcak ve doğal yapısı ile kısa zamanda Rize halkının sevgisini kazanan Vali Esen’in görevini zamanında yapan yöneticiyi daha çok sevdiğini, yapılması gereken işleri de sonunda takip etme özelliği ile kısa zamanda başarıyı yakaladığını artık halkımız ve ilgililer de görmektedir.
Sayın Vali Kasım Esen, Rize’de göreve geleli 6- 7 ay olacak. Bu kısa sayılacak zaman zarfında, Rize’de ayak basmadığı, ne ilçesi, ne beldesi, ne yaylası, ne dağı, ne bayırı kalmadı. Bu ziyaretlerin hiç biri diyebilirim ki gezmek bahanesi ile yapılmamıştır. Hepsi sorunları yerinde görmek ve birebir ilgililerden dinlemek için yapılmıştır.
Sayın Esen’in şu özelliğini göz ardı etmekte eksiklik olur. Kendiside Kaymakamlıktan gelen bir idareci olarak, İlçelerindeki görevli kaymakamlarına düşkünlüğü ve onların çalışmalarını yakından takibi dikkat çeken başka bir programlı çalışmalarındandır. Rize’nin meselelerine ve Rizelilerin isteklerine çok açık şeffaf bir çalışma içersinde olan Sayın Valimiz Kasım Esen’e başta Sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin, özel kurum ve kuruluşların, Rize’mizde görev yapan çok değerli yazılı ve görsel medyamızın temsilci ve çalışanlarının desteğinin olumlu olarak devamını temenni ediyoruz. Sayın Vali zaten bir basın dostu olduğunu başından beri göstermiş oldu. Bilhassa Rize Belediye Başkanı Sayın Halil Bakırcı ile müştereke saygı, sevgi ve dayanışma içersinde yapılan çalışmalar takdirlik ve maşallahlıktır.
Vakti yettiği sürede, sosyal hayatın devamlı içersinde, halkın arasında olan, kendisine ulaşan ticari faaliyetlerle ilgili açılış ve törenlere katılan, her kesimden insan ve ailelerin açı ve tatlı anlarını paylaşan, her olumlu ve faydalı aktivitede kendisini görebildiğimiz Sayın Esen T.C Kanunlarına, Atatürk ilke ve inkılâplarına, hukuk devletinin gereklerine, laik ve demokratik Cumhuriyetin değerlerine bağlılığı ve gelişmesi noktasında tavizsiz, tarihine, kültürüne, gelenek ve göreneklerine bağlı, milli değerlerini özümsemiş, kültürel bir donanım içersinde olup, aynı zamanda iyi bir hukuk adamıdır.
Gençlere verdiği değer ve onların istikbali için yaptırmış olduğu faaliyetler de, Sayın Esen’in ülke geleceği konusundaki olmazsa olmaz gayretlerindendir. Şehit ve gazilerimize, yaşlılara, hastalara, muhtaçlara yaklaşımı, nasıl bir tarihi gelenek ve görenekten geldiğinin önemli bir delilidir.
Rize Valimiz Kasım Esen bir törende; M. Kemal Atatürk’ün şu sözlerini aktarmıştı. Bu sözlerden çok etkilenmiştim. Gazı M.Kemal Atatürk, “BİZ TÜRKLER, BÜTÜN TARİHİMİZ BOYUNCA HÜRRİYET VE İSTİKLALE TİMSAL OLMUŞ BİR MİLLETİZ. ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR. BEN MİLLETİMİN EN BÜYÜK VE ECDADIMIN EN DEĞERLİ MİRASI OLAN BAĞIMSIZLIK AŞKI İLE DOLU BİR ADAMIM. BENCE BİR MİLLETTE ŞEREFİN, HAYSİYETİN, NAMUSUN VE İNSANLĞIN VÜCUT VE BEKA BULABİLMESİ MUTLAKA O MİLLETİN ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIĞINA SAHİP OLMASIYLA KAİMDİR.”
İşte G.Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, Sayın Valimiz Kasım Esen’de bu şehrin, namusu, şerefi, gelişmesi, bekası, sağlığı, eğitimi, sanatı, kültürü, milli değerleri, özgürlüğü, huzuru ve istikbali için gece gündüz demeden çalışan bir kıymettir. Osmanlının beşiğinde doğmuş, Osmanlıyı ve Cumhuriyeti iliklerine kadar özümsemiş Türkiye Cumhuriyetinin 81 Valisinden birisidir. İnsanlara yakınlığı ve taşıdığı sorumluluğunun bilincini fazlası ile kavrayan ve ona göre hareket eden Sayın Valimiz Kasım Esen’e, Rize halkı olarak düşen görevimiz, çalışmalarına top yekun destek olmak, katkı sağlamak, tebrik, teşekkür ve dua etmektir.
Kısa zamanda, çalışmaları ve insan sevgisi ile Rizelilerin gönlünde taht kuran Sayın Valimiz Kasım Esen beyi kutluyor, Rize’mize uzun yıllar hizmet vermesini diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
11 Yorum