1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Vali ve protokol kahvelerde
Vali ve protokol kahvelerde

Vali ve protokol kahvelerde

Kahvehanede Oyun Oynayan Vatandaşlar, Valiliğin projesi nedeniyle gerçekleşen ziyarette, Karşılarında Protokolü Görünce Şaşkınlıklarını Gizleyemedi.

A+A-

Mustafa BAYRAK - Rize Valisi Kasım Esen'in, Yaşam Boyu Eğitim Projesi Kapsamında Hayata Geçirdiği Uygulama Sonucu, Şehirdeki Kahvehanelerin Öğretmenlere Zimmetlenmesine Başlandı. Dün Gece İlk Uygulama Nedeniyle Düzenlenen Törende, Kahvehanede Oyun Oynayan Vatandaşlar, Karşılarında Protokolü Görünce Şaşkınlıklarını Gizleyemedi.

Rize Valisi Kasım Esen'in, Yaşam Boyu Eğitim Projesi kapsamında hayata geçirdiği uygulama sonucu, şehirdeki kahvehanelerin öğretmenlere zimmetlenmesine başlandı. Dün gece ilk uygulama nedeniyle düzenlenen törende, kahvehanede oyun oynayan vatandaşlar, karşılarında protokolü görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Oyunu bırakan vatandaşlar kendilerine eğitim veren yetkilileri dinlerken oldukça ilginç görüntüler oluştu.  

Proje kapsamında Müftü Mahallesi'nde bulunan Hamit Efendioğlu'na ait Stat Kahvehanesi, Halk Eğitim Müdür Yardımcısı öğretmen Mehmet Sadık Cengiz'e dün akşam düzenlenen törenle zimmetlendi. Kahvehanedeki programa Rize Valisi Kasım Esen, İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, Sağlık Müdürü Dr. Hakan Diren ile bazı daire müdürleri katıldı. Her kahvehanenin bir özelliği ile ön plana çıkacağı Rize'de projenin başladığı Stat Kahvehanesi, 'Müzisyenler ve Şairler Kahvehanesi' ilan edildi. Rize Valisi Kasım Esen, işletmeye 'Müzisyenler ve Şairler Kahvehanesi' pankartını asarak uygulamayı başlattı. Kahvehanede daha sonra İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Görgülü ilk yardım konularında vatandaşları bilgilendirdi. Oyunu bırakıp anlatılanlara kulak veren vatandaşlar ilginç görüntüler oluşturdu. Program daha sonra halk şairlerinden Osman Efendioğlu ve Cevahir Şerbetçi'nin kemençe eşliğinde yöresel atışma türkü söylemesi ile devam etti. Atışma türküler sırasında Vali Esen, kendini gülmekten alamadı. Program sonunda Vali Kasım Esen, kahvehane sahibi Hamit Efendioğlu'na satranç takımı hediye etti.

VALİ UYGULAMADAN UMUTLU

Rize Valisi Kasım Esen, ulusal eğitime destek kapsamında, yaşam boyu eğitim felsefesi çerçevesinde bir kahvehanenin kısa bir süreli de olsa eğitim yuvası haline dönüştürüldüğünü belirterek şunları söyledi:

''21'inci yüzyılda bilgi toplumuna giden yolda, beşikten mezara kadar eğitim çok önemlidir. Kahvehanelerimizi insanların yeteneklerine göre öncelikli olarak sınıflandıracağız. Kahvehanelerde halkımızı günde 10 dakika bilgilendireceğiz. Türk milletini dünyanın en önde gelen milletlerinden biri yapmak istiyorsak, fabrikalar kadar bu eğitime de önem vermemiz lazım. Rizeliler'in bu uygulamaya oldukça destek verdiğini görüyorum. Bazı kesimler, 'Rize' de hiçbir kahvehanede sizi dinlemezler. Herkes kağıt oynamak ister, okeyden kimse kalkmaz' dedi. Ama ben bugün gördüm ki, halk bizi gayet iyi dinledi. Şairlerimiz de burada bizi güldürdü.''

HER KAHVEYE SORUMLU ÖĞRETMEN

Proje kapsamında, kentteki her kahvehaneden bir öğretmen sorumlu olacak ve bu öğretmen, bazen doktor, bazen tarım uzmanı bazen de yöresel ozanlarla kahvehaneleri ziyaret ederek vatandaşla sohbet edecek ve çeşitli konularda bilgilerini aktaracak. Vali Esen, dün akşam başlayan uygulamanın kısa süre içinde yaygınlaştırılacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız