1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Valimize destek çıkalım
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Valimize destek çıkalım

A+A-

Rize’de geçmişte görev yapan valilerimizin içersinde en genç olanı şimdiki Valimiz Sayın Kasım Esen’dir. Tabi ki birkaç ilde kendisinden genç valilerimiz de mutlaka vardır.

Ben şahsen valilerimizin Sayın Esen gibi genç olmasını isteyenlerdenim

Medyadaki görevim süresince, Rize’mizde görev yapan onlarca vali ile çalıştım ve görüştüm. Hepsinin bende çok güzel izleri ve hatıraları kaldı. Bugün halen telefonlarla görüştüğüm ve yolum düşünce ziyaret ettiğim valilerimiz vardır.

Vali demek; kısacası o şehri bütünüyle yöneten idareci demektir.

Çiçeği burnunda yeni valimiz Sayın Kasım Esen’in ataması Ramazan ayına denk geldiği için daha çok davetlerde ayak üstü hal hatır ve selamlaşmak hasıl oldu. Geçen gün Sayın Valimizi daha yakından tanımak ve kendilerimizi de tanıştırmak için, RİGADER Başkanı Bakoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri arkadaşlarımızla birlikte topluca makamında ziyaret ettik.

Kendisini en uzun 1.Rize Sempozyumunda dinledim, konulara hakimiyeti ve etkileyici konuşma tonu ile taktir ettik. Dağarcığının dolu olduğu tespitine vardık.

Hemen hemen ülkemizin yedi bölgesinin birçok il ve ilçelerinde eğitim görmüş ve görev yapmış. Polis kolejinden sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesinden başarı ile mezun olduktan sonra, yine İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü kamu hukukunu da okumuş. Uzmanlık eğitimi grafoloji ve sahtecilik üzerine olup, 6 ay ABD’de yabancı dil eğitimi almış. Ülkemizin en batısından, en doğusundaki sınır noktasına kadar çeşitli yıllarda Kaymakamlık ve Vali yardımcılığı görevlerinde bulunmuş. Malumunuz üzere 2004 yılında atandığı Kadıköy Kaymakamlığından geçen Eylül ayında Rize ilimize Vali oldular. Eşi Halide Hanım da aynı üniversiteden hukukçu. Vali Sayın Kasım Esen, Rize’ye geldiğinde biz basın mensuplarını fahri danışmanım diye ifade etmişti. Yazılı ve görsel medyanın önemini çok iyi bilen ve değerlendiren, Rize basınına gelir gelemez bu samimi ve sıcak misyonu yükleyen Sayın Valinin Osmanlı ile ilgili açıklamaları maalesef  çok farklı algılanmış ve gazetelerin sayfalarına söylenenlerin dışındaki anlamlar yüklenerek aksettirilmişti. Sayın Kasım Esen, bundan dolayı çok üzüldüğünü, çok değer verdiği ve Rize’deki basın çalışanlarına yönelik uzun vadede düşündüğü çalışmalar kapsamında bir anda hayal kırklığına uğradığını ifade ettiler.

Hâlbuki Sayın Vali Esen, Bilecik ilinden olup, adeta Osmanlının beşiğinde doğmuş, Osmanlıyı bir çok kişiden daha iyi bilen ve bu eğitimi alan bir şahsiyettir.

Burada her halde anlatılmak istenilenin yanlış algılandı. Bir imparatorluğun artılarından sonra, ortaya çıkan eksilerini vurgularken, dahası gerçeklere ayna tutarken, bir anda Osmanlı’ya yönelik sözlerinin yanlış anlaşılmasından dolayı üzüntülü olduğuna şahit oldum.

Rize’de görev yapan basın mensubu arkadaşlarımızın da bu konuda art bir niyetlerinin olduğunu düşünmüyorum!  Fakat yeni göreve gelmiş, vizyonu başarılarla dolu kariyeri ve donanımı çok iyi, hizmet aşkı ile yanan, üstelik teknolojik birikimi, alt yapısı çok sağlam ve dolu olan bir idarecimizin gelir gelmez şevkini kırmak, ülkemizin yararına söylediği sözleri farklı yorumlamak veya başka mecralara çekmek, hiçbir gazete ve basın çalışanı arkadaşımıza bir şeyler kazandırmaz.

Genç gazeteci arkadaşlarımızın ne zor şartlarda görev yaptıklarını bilen birisiyimdir. Sayın Valimiz Kasım Esen beyin, Rize’de görev yapan basın çalışanlarına yönelik mesleki eğitici ve kariyer kazandırıcı, yurt dışını da kapsayan plan ve projeleri vardır.

Zaten kamu yararına görev yapan basın mensubu arkadaşlarımız da bilmektedirler ki, Rize’mizin sorunları çoktur. Bunların başında işsizlik, yatırım ve üretim gelmektedir. O nedenle, Sayın Valimize hep beraber destek olmalıyız diye düşünüyorum.

İşte kendisini bir nebze olsun araştırıp dinlediğim ve bundan sonra da dinleyeceğim Sayın Valimiz Kasım ESEN, Rize’mizin sorunlarını kısa zamanda kavrayan, bu sorunları teker teker çözmek için beynini İlimizin bugününe ve geleceğine kodlayan bir profil ile karşımızda duruyor. Sayın Valimize yardımcı olmak hepimizin görevidir.

Kısa zamanda Rize’mizin meselelerine bu kadar candan ve bu kadar samimi istekli sahip çıkıp çözüm üretmeye başlayan Sayın Valimiz Kasım Esen beye tekrar hayırlı olsun dileklerimle, Allah’tan başarılarının devamını diliyorum.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
12 Yorum