1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Vatan kurtaran Şaban'lar!!!
Vatan kurtaran Şaban'lar!!!

Vatan kurtaran Şaban'lar!!!

"Kuvayı milliyeci dernek kurup, vatanı kurtarmak için, emekli asker olmak yetiyor...." Yalçın Doğan, Vatan Kurtaran Şaban'ları yazdı.

A+A-

Yalçın Doğan/Hürriyet
Vatan Kurtaran Şabanlar
En kolay iş, vatan kurtarmak.
Rakı masalarında başlayan, konferans salonlarına kadar uzanan zincirin her halkasında, ne olacak bu memleketin hali muhabbeti var. Akıllara durgunluk veren fikirler eşliğinde, birileri vatanı kurtarmak ateşiyle yanıp tutuşuyor. Vatanı kurtarmak için, dernek kurmak şart. Zaten dernek kurmak da, çok kolay. Her iki kolay iş yan yana geliyor, vatanı kurtarmak için dernek kurmak modası alıp başını gidiyor.
Vatanı kurtarmanın temelinde Kuvayı Milliye efsanesi yatıyor. Yani, ulusal güçler. Kurtuluş Savaşı tarihine kadar inen kavram ve örgütlenme.
Kuvayı milliyeci dernek kurup, vatanı kurtarmak için, emekli asker olmak yetiyor.
Son zamanlarda bazı emekli askerler, kuvayı milliyeci dernek kurarak, vatanı kurtarmak için ant içiyor. Bir, iki, üç, arka arkaya.
MUHALEFET BOŞLUĞU
En başta bayrak, geniş kitleye cazip gelmesi için Kuran-ı Kerim, son modaya uygun milliyetçi söylem ve haydi hep birlikte, vatan kurtarma yeminleri.
Bunlar politikacılara ihtarda bulunuyor, hainlerden hesap sormak için, damarlarındaki asil kandan güç alıyor ve yüce Türk ulusunu saflarına katılmaya çağırıyor.
Vatanı kurtardıkları için, aşağı kurtarmıyor.
Gülünç. Sosyolog ve siyaset bilimcilerinden önce, doktorların incelemeleri gereken durumun doğmasında önemli bir neden var: Muhalefet boşluğu.
İktidarın her icraatına sadece içi boş laflarla karşılık verme modası sürdükçe ki, bunun adına muhalefet boşluğu deniyor, iktidar Meclis’te denetlenmedikçe ve sorunlar karşısında alternatif çözümler göstermedikçe, meydan bu gibi vatan kurtaran Şabanlara kalıyor.
TESUD’UN TEPKİSİ
Arka arkaya, orada burada, bazı emekli subayların bu gibi dernekler kurarak, vatanı kurtarmaya soyunmaları üzerine, Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUB) Başkanı emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu’nu arıyorum. Bu dernek en büyük ve 42 bin üyesi var. Küçükoğlu:
"Biz sivil toplum örgütü olarak, demokratik parlamenter sisteme, demokrasinin erdemine inanan bir kuruluşuz. Türkiye’nin pek çok sorunu var. Ama, bunları çözmenin yolu, bu tür davranışlar değildir. Son zamanlarda kurulan bu gibi derneklerle, bizim uzak-yakın ilişkimiz yok ve bu tutumu hiç bir biçimde onaylamıyoruz".
Emekli askerlerin bugün görevdeki askerlerle ilişkisi? Küçükoğlu:
"Biz emekli askerleriz. Bugün Türk Silahlı Kuvvetler’de görev yapan arkadaşlarımızla, hiçbir ilişkimiz, bağlantımız yok. Varsa da, sadece arkadaşlık ilişkisi içinde, o kadar."
Yani, görevdeki askerler, kendi düşüncelerini söyleyemiyor, birileri üzerinden bunları söyletiyor, görüntüsü doğru değil. Küçükoğlu ekliyor:
"Silahlı kuvvetlere akıl öğretiyormuşuz gibi bir derdimiz yok. Ayrıca, bu gibi demokrasi dışı görüntü vermek yanlış".
Birileri çıkıyor, kendilerine göre, vatanı kurtarıyor. İpe sapa gelmez, bir araba dolusu laf, sanki demokrasi dışı bir arayış varmış, duygusu uyandırıyor.
Değil. Onlar sadece vatan kurtaran Şabanlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.