1. YAZARLAR

  2. D. Ali TAŞÇI

  3. VİRA BİSMİLLAH İMAM-HATİPLİM 
D. Ali TAŞÇI

D. Ali TAŞÇI

Yazarın Tüm Yazıları >

VİRA BİSMİLLAH İMAM-HATİPLİM 

A+A-

 

            Bir yıllık aradan sonra 2021- 2022 Eğitim ve öğretim yılı açılıyor. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Çocuklarımızın fıtratlarına uygun bir eğitim hepimizin özlemidir. İnşallah bu özlemimiz bir gün gerçekleşir de rahat bir nefes alma imkânı buluruz.

            Bütün çocuklar bizim çocuklarımız, bütün okullarda yapılan hayırlı uygulamalar içimizi ısıtır; çünkü eğitim, halimizi belirler, geleceğimiz hakkında da bize ipucu verir.

            Fakat ben bugün İmam-Hatip neslini köşeme taşımak istiyorum:

            İmam-Hatip’te okuyan sevgili gençler!

            Sizleri yürekten selamlıyorum. Yüklenmiş olduğunuz ağır yükünüzü hissettiğimden, sizlere öncelik tanıdım. Sizler bu çağın Yusuflarısınız; Sümeyyeleri, Rabialarısınız. Önünüze çıkan kuyularda kişilik demleyerek Mısır’a sultan olma yolundasınız. Kuyular sizi asla korkutmasın ve yolunuzdan caydırmasın. O kuyularda Yusuf’ça hayaller kurun. İleride sizleri sadece bir ülke coğrafyası değil, bir ümmet coğrafyası beklemektedir. Bugün kan ağlayan, aşağılanan, insan yerine konulmayanlar; kadınlar, yetim çocuklar, yaşlılar; velhasıl garip ve gurebanın umudu sizlersiniz. Sömürü ağlarını sizler yırtacak; aşkla, bilgiyle donanarak bu coğrafyalara adeta iksir olacaksınız.

            Bu nedenle önce kendi yeteneğinizi tanıyacak ve sonra bu yeteneğiniz doğrultusunda kiminiz doktor olup, Afrika kuytularında “aman” diye inleyen zavallılara ümit olacak; kiminiz avukat olacak, yeryüzünde hakkı yenen fakir-fukaranın hakkını koruyacaksınız. Kiminiz öğretmen olacak ve fıtratları doğrultusunda çocuklar yetiştirerek, zalimlerin perişan ettiği beyinleri ve yürekleri onaracaksınız. Geleceğin aynası sizler olacaksınız.

            Gerçek bilim adamı olacaksınız ve ilmini kanla yazan bilim soytarılarının foyasını meydana çıkaracaksınız. Sanatkâr olup, San’i olan Rabbimizin sanatını insanlara sunup kalplerini aydınlatacaksınız. Sizin sayenizde insanlar güzele âşık olacak, doğruyu sevecek, adaleti yeryüzüne hâkim kılacaktır. Tarihçi olmayı bir ata mirası olarak belleyeceksiniz ve size öğretilen resmi tarihi sorgulayarak, gerçek tarihinizi gün yüzüne çıkaracaksınız. Bunu başardığınız gün, bütün şüheda sizler için dua edecek ve asıl, vekille buluşacaktır. Bütün bunların banisi/ kurucusu sizler olacaksınız.

            Marifet; silah yapmaktan çok, o silahı haksızlığa karşı kullanabilme bilincini geliştirebilmektir. Dünyayı kana bulayanların çobanlar değil de üniversite mezunu olduklarını unutmamalısınız. Sizler üniversiteyi amaç değil, araç olarak bellemelisiniz; bu araçla insanlığa güzel şeyler armağan etmelisiniz. Sizin davranışınıza bakıp insanlar örnek almalı, çağın örnek nesli sizler olmalısınız.

            Fetret devresi geçmek üzere iken İmam-Hatip’leri gün yüzüne çıkarmaya çalışan, bu uğurda olmadık çilelere katlanan Celalettin Ökten Hoca’yı asla unutmayın. “Bizden ne olur, sayımız çok az.” gibi şeytani bahanelere sakın kapılmayın. Celal Hoca bir kişi olarak yola çıktı, bugün milyonlara ulaştınız. Aslolan sayı değil, kalitedir. Bir yere bir pislik bırakırsınız, oraya onlarca, yüzlerce sinek, haşerat uçar; fakat bal bıraktığınızda onun üzerine birkaç arı konar. Sizler bal yapan arılar gibi insanlara şifa kaynağı olmalısınız. İnsanlığın dünya ve ahretine değer katanlar daima azınlıkta olmuşlardır; unutmayın!

            İmam-Hatiplim;

            Sen yaklaşan yeniçağın alınyazısı hükmündesin. Sadece memleketin için değil, dünya insanlığının da kurtuluşu için koşacaksın. Yetim kalan İslam coğrafyasını ayağa kaldıracaksın. Türkî devletlerden birinde bir dönem, “ezan sesi duymuş!” toprak diyerek, İstanbul’dan götürmüş olduğu toprağı, vitrinine koyup, zaman zaman ona bakıp ağlayan ninenin ruh coğrafyasının mimarı sen olacaksın.

            Tarihe sığmayan seni, elbette küçücük köşeme sığdırmak mümkün değildir. Mânâ atomu olmalısın, ruh tufanları koparmalısın. Ebede uzanan yolda, Sevgililer Sevgilisi Efendimizin yolunu izlemelisin. Kur’an’ı rehber edinmelisin. Bu yolda yürüyüp güzel kokular bırakanları unutmamalısın. Bunun için de çok okumalı ve okuduklarını yaşamalısın. İlim-irfan ehli olmalısın. Kendin için istediğini başkaları için de istemelisin. Ahlak güneşi olarak parlamalısın.

            İnsanlık seni bekliyor, ruhlar senin kokuna muhtaç. Bu çağın yollarına, yıllarına medeniyet kokusu saçmalısın. Ruhlardaki secdeyi kışkırtarak secde devletini sen kurmalısın; İmam-Hatiplim! Beklenensin!

            “Ne hasta bekler sabahı/ Ne taze ölüyü mezar,

            Ne de şeytan bir günahı/ Seni beklediğim kadar.” (Necip Fazıl)

            Haydi, İmam-Hatiplim; BİSMİLLAH!

D. Ali TAŞÇI (dalitasci@hotmail.com) Twitter:@DAliTasci

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız