1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Yabancı dağcılara uyarı
Yabancı dağcılara uyarı

Yabancı dağcılara uyarı

TDF Üyesi Hasan Önder, yabancı dağcıların duygusal zirve zorlamalarınına rehberlerin karşı çıkmasını istedi.

A+A-

Muhammet Kaçar - Türkiye Dağcılık Federasyonu Dış ilişkiler kurul üyesi ve Dokadak spor kulübü yönetim kurulu başkanı Hasan Önder, geçtiğimiz aylarda Ağrı Dağında yaşanan ve İtalyan bayan dağcının ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada uyarılarda bulundu. Önder, yurt dışından gelen dağcıların 4 bin 200 metrede kamp attıktan sonra bir daha gelemeyiz deyip duygusal davranarak her koşulda zirveyi denemek istediklerini bunun da zaman tehlikeli ve istenmeyen sonuçlar doğurduğunu söyledi.
 
Ağrı Dağı zirvesine tırmanırken fırtınaya yakalanan ve İtalyan bayan dağcının ölümü ile sonuçlanan olay sonrası açıklamada bulunan ve geçen hafta Ağrı dağı zirvesine tırmanan Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) dış ilişkiler kurulu üyesi ve Doğu Karadeniz Doğa Sporları kulübü (DOKADAK) yönetim kurulu başkanı Hasan Önder bu tür dağlara çıkarken dağcılara eşlik eden rehberin hava koşullarını çok iyi takip etmesi gerektiğini belirterek “Ancak yurtdışından gelen dağcılar 4200 metrede kamp attıktan sonra her koşulda zirveyi denemek istiyorlar. Bu çok tehlikeli bir durum. Hatta sağlık yönünden sıkıntı yaşayan, akut dağ hastalığına tutulanların bile zirveyi zorladıkları oluyor. Bunların normalde irtifa kaybetmeleri ve aşağıya inmeleri gerekiyor. Ama oraya gelen dağcılar bir daha gelme şansımız olmayabilir diye duygusal hareket ediyor. Bu konularda rehberler kararlı olmalıdır. Dağcılık, dünyada yarışı olmayan tek spor dalıdır. Bu nedenle en önemli olay güvenlik önlemlerinin alınması ve riskin en aza indirilmesidir.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız