1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. “YAŞ ÇAY” ALIM SEZONU BAŞLADI
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“YAŞ ÇAY” ALIM SEZONU BAŞLADI

A+A-

Başladı ve başlar başlamaz kontenjan uygulamasına geçildi. Sahil boyunun çayları erken toplanacak hale geldiğinden yöre çay üreticileri kontenjansız çay alım uygulama haklarını iç kesimlere göre daha avantajlı bir şekilde kullanmış oldu. Tabi ki çay artıkça fabrikalarda kapasitesinin üstünde işleme zorlukları oluştu ve kontenjan uygulamasına geçildi. Bu uygulama ile iç ve yüksek kesimlerdeki üretici haksız olarak mağdur duruma düştü. Üretime başlar başlamaz kontenjan uygulaması ile karşılaştı. Buralarda üreticilerin zaten çayları çok azdır. Belli oranda kota konulmuş durumdadır. Olan çaylarını da satamamaktadır. Üstelik 2010 yılı yaş çay alım sezonunda bir önceki yıla göre kota düşürüldü. Kısacası üretici zor durumdadır. Zamanında ve kolayca çay satamamaktadır. Üretici yağmur, çamur demeden ve güneşin altında sımsıcak havalarda bin bir zorluklarla topladığı ürünlerini, alım yerlerine taşırken ve satarken de çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır.

Yoksa amaç üreticilerimizi özel firmaların tuzağına düşürmek mi?

Çaykur’un özelleştirilmesini istemeyen halkımıza oynan bir oyun mu?

Halkımızı zorlayarak, ölümü gösterip kansere, kanseri gösterip sıtmaya razı etmek mi?

Çay alım sezonunda çekilen sıkıntılar sadece bunlardan ibaret değildir;

Alım yerlerine gönderilen elemanların vasıflı olup olmadıkları, matematik ve hesap bilgilerinin ne derece yeterli olduğuna bakılmaksızın alım yaptırılmaları, kantar başında yaptıkları hata ve yanlışları ile keyfi olarak kesinti yapmaları, istedikleri zaman diliminde çalışma yerlerine gelmemeleri, çalışma saatlerine uymamaları, kontenjanlı çay alım uygulamalarında yanlı davranmaları v.b gibi bir sürü sebep sıralanabilir.

Üstelik bunların çay kur elemanları olması işi daha vahim kılmaktadır. Devletin “vatandaşının can ve mal emniyetini sağlama görevi” anayasa ile sabittir. Çaykur şimdilik devlete bağlı bir kuruluştur. Dolayısı ile üreticilere karşı uygulamaları, iş ve işlemleri sürekli denetlemek zorundadır. Maaşlarını bunun için almaktadırlar.

Seri denetimlerle;

• Görevlilerin iş yerlerine zamanında gidip gitmediklerini,

• Keyfi uygulamaları yapıp yapmadıklarını, üreticiyi üzüp üzmediklerini, yetkilerini aşıp aşmadıklarını gözlemlemelidirler.

“Tabi ki bütün çalışanlar böyledir” demek istemiyorum. Ama bu sektörde bir kişi dahi bu örnekte bile olsa çoktur. Çünkü söz konusu olan alın teridir. Emektir.

Ayrıca Çaykur’un;

• Kontenjan ve kota uygulamasına geçerken bölgesel farklılıkları ve doğal özellikleri göz önünde bulundurması,

• Kota, kontenjan uygulaması ve kantar başı kilo kesintilerinin neye göre, ne şekilde ve ne miktarda kesinti yapıldığı hakkında üreticinin bilgilendirmesi,

• Çalışanların mesai saatlerine uygun zaman çizelgesinin iş yerlerine asılması

• Tartı aletlerinin belli zaman aralıklarda kontrol edilip ayarlanması, alınması gereken tedbirlerdendir.

Amaç; üreticiyi razı olmadığı özel firmalara doğru itmek ise çok yol alındığını da paylaşmak isterim. Özel firmalar ismi üstünde, özeldir. Serbest piyasada kuralları kendisi koyar. Karşılıklı kural koyma şansı yoktur. Onlar istediği fiyatı verir. Ürünü istediği zaman, yerden ve istediği şekilde alır. Ürünün fiyatını da istediği zaman öder. Bir yaptırım gücümüz yoktur.

“Perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir” diye bir söz vardır. Çaykur özelleştiğinde başımıza gelecek olanlar şimdiki özel firmalarla olan ilişkilerimize bakarak ölçebiliriz. Şimdikinin on mislisi ile karşılaşacağımız kesindir.

Çare üreticilerin güçlü olmasıdır. Güçlü olmak için de birlikte hareket edilmesi gerekir. Bunun yolu örgütlenmek, sendikalaşmak, kooperatifleşmektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum