1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Yaş çay destekleme bedeli belli oldu
Yaş çay destekleme bedeli belli oldu

Yaş çay destekleme bedeli belli oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılında yapılacak tarımsal desteklemeleri belirledi.

A+A-

2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar, Resmi Gazetede yayımlandı. Yaş çaya kilo başı 13 kuruş destekleme yapılacak.

tarimsal-destekleme-bedelle.jpg
2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yaş çaya kilo başı 13 kuruş destek verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda yaş çay destekleme bedeli şu şekilde Resmi Gazete'de yer aldı

NACİ AĞBAL: YAŞ ÇAYA 182 MİLYON LİRA DESTEK PRİMİ VERİLECEK

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020'de bütçeden tarım için ayrılan toplam kaynağın 33,4 milyar TL olduğunu ve 182 milyon lira çay prim desteği verileceğini açıkladı.

2020'de bütçeden tarım için ayrılan toplam kaynağın 33,4 milyar TL olduğunu açıklayan Ağbal, tarımsal desteklemeye 22 milyar TL, tarım sektörü yatırım ödeneklerine 5,1 milyar TL, tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT'lerin finansmanı ve ihracat desteğine 6,3 milyar TL ayrıldığını söyledi. 

Ağbal, "Tarımsal destekleme programları için ayırdığımız kaynak, 2019 yılı ödeneklerine göre yüzde 36,6 oranında artarak 22 milyar liraya çıkarılıyor" derken desteklemelere ilişkin alt kalemlerin detaylarını da paylaştı. 

Ağbal, "Detaylarına baktığımızda, 22 milyar liralık tarımsal destekleme bütçesi içerisinden 6,6 milyar lira doğrudan hayvancılık desteklerine, 3,1 milyar lira mazot desteği, 2,4 milyar lire pamuk prim desteği, 2 milyar lira hububat prim desteği, 1,4 milyar lira kırsal kalkınma desteği, 1,1 milyar lira tarım ürünleri sigorta desteği, 900 milyon lira  gübre desteği, 900 milyon lira fındık alan bazlı gelir desteği, 776 milyon lira yağlı tohumlu bitkiler prim desteği, 307 milyon lira telafi edici ödeme desteği, 182 milyon lira çay prim desteği ve 2,2 milyar lira diğer tarımsal destekleme hizmetleri ödemeleri için ayrıldı" dedi.

Ağbal, "İnşallah, 2020 yılında çiftçilerimize yapılacak bu destekleme ödemeleri hem tarımsal üretimin artmasına hem de vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları kaynakların temimine katkı verecektir" diye konuştu.

BÖLGEDE DESTEK ALACAK ÜRÜN VE YERLER

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Tarım Havzaları üretim ve destekleme modeli listesini il il açıkladı. Resmi Gazete'de yer alan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararla Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Ordu'da desteklenecek ürünler de belli olurken Ordu'nun Perşembe ilçesinde yaş çay desteklenecek ürünler arasında yer aldı.

Rize genelinde desteklenecek ürünler yaş çay, dane mısır ve yem bitkileri olurken, Pazar ilçesi ile Ardeşen ve Fındıklı'da ayrıca fındık da desteklenecek. İkizdere, Hemşin ve Çamlıhemşin'de de ayrıca patates desteklenecek ürünler arasında yer aldı.

İŞTE DESTEKLENECEK ÜRÜNLER LİSTESİ

rizede-desteklenecek-urunle.jpg

trabzonda-desteklenecek-uru.jpg

trabzon-desteklenecek-urunl.jpg

artvinde-desteklenecek-urun.jpg

giresunda-desteklenecek-uru.jpg

ordu-desteklenecek-urunler-.jpg

ordu-desteklenecek-urunler--001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.