1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Yaş çayda destekleme başvurusu
Yaş çayda destekleme başvurusu

Yaş çayda destekleme başvurusu

Yaş çay üreticilerine verilecek destekleme primi için daha önce başvuru yapmayanların 15 gün içinde evraklarını tamamlamaları gerekiyor.

A+A-

Yaş çay üreticilerine 2006 yılı ürünü için 8 kuruş destekleme primi verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, 30 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazete'nin 4. Mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Primden, 15 Aralık 1993 tarihli ve 93/5096 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği ruhsatlandırılmış çay tarım alanlarında yaş çay üreten kamu ve özel sektörde cüzdan sahibi olan ruhsatlı üreticiler faydalanacak.
Destekleme primi, kamu ve özel sektör yaş çay işletme tesislerine ruhsatlı üreticiler tarafından satılan yaş çay yaprağı ürünü karşılığında Ziraat Bankası tarafından Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla üreticilere ödenecek.
Ruhsatlı üretici olup, bundan önceki kararnameler ile destekleme priminden faydalanmak için kamu ve özel sektör yaş çay işleme tesislerine başvuruda bulunan ve 2006 yılında da üreticiliğe devam eden ruhsatlı üreticilerin belgeleri, 2006 yılı destekleme primi için de geçerli olacak. Kamu ve/veya özel sektör yaş çay işleme tesisleri tarafından, bu üreticilere 2006 yılında sattıkları çay miktarı üzerinden, üretici başvurusu olmaksızın 2006 yılı destekleme primi tahakkuk ettirilecek.
İLK DEFA YARARLANMAK İSTEYENLER
Ancak, kamu ve/veya özel sektör işletmelerine sattıkları çay nedeniyle, bu primden ilk defa yararlanmak isteyenler ile bu yıl farklı bir özel sektör yaş çay işleme tesisine, yaş çay satan ruhsatlı üreticiler, bu Karar'ın yayımı tarihinden itibaren 15 gün içinde, çay sattıkları kamu ve özel sektör çay işleme tesislerine başvuracaklar.
Kamu ve özel sektör yaş çay işleme tesisleri, müstahsil makbuzu ve fatura ile onaylı yaş çay tahakkuk bordrosu düzenlemek sureti ile ruhsatlı üreticilerden satın aldıkları yaş çay ürünü miktarını ticaret borsalarında tescil ettirecekler.
Tescil edilen miktar karşılığında, kamu ve/veya özel sektör yaş çay işleme tesisleri, destekleme priminden faydalanacak olan ruhsatlı üreticiler için başvuru tarihinin bitiminden sonra 10 gün içinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan formlara göre üretici bazında icmaller düzenleyecek. Düzenlenen bu icmaller kamu vea özel sektör yaş çay işleme tesislerinin bulundukları yerde, kamu ve özel sektör yaş çay işleme tesislerince 10 gün süreyle askıya çıkarılacak.
Askı süresince itirazın bulunmaması ya da itirazların değerlendirilerek sonuçlandırılması halinde, kamu ve/veya özel sektör yaş çay işleme tesislerince icmaller yeniden düzenlenerek ticaret borsalarınca onaylattırılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız