1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Yaylalara büyük proje
Yaylalara büyük proje

Yaylalara büyük proje

Yaylaları turizmin gözdesi yapmak isteyen Bakanlık 250 bin yataklık proje yaptı.

A+A-

34 Termal turizm merkezine ilişkin çalışmalar, turizm çeşitliliğinin ve gelirlerinin arttırılmasını amaçlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürdürülüyor.
Bakanlık, termal turizm bölgelerinde 250 bin yatak sayısını turizme kazandırmayı planlıyor. 64 ildeki 940 yayla da alternatif turizmin gözdesi olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2007 yılı hedefleri arasında turizmin çeşitlendirilmesi ve gelirlerinin arttırılması için termal turizme yönelecek. Alınan bilgilere göre, 34 Termal Turizm Merkezi'ndeki imar ve revizyon imar planlama çalışmalarına hız verilecek. Termal turizm bölgelerinde yürütülecek çevre düzeni planlama çalışmaları sonrasında 250 bin yatak turizme kazandırılacak. Aynı şekilde jeotermal suyun etkin bir şekilde dağıtımı amacıyla belirlenen 5 pilot bölgede mahalli idareler birliği ve dağıtım şirketleri kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı.
Aynı şekilde kış, yayla ve kongre turizm merkezlerine ilişkin Master Planı da 2007 yılı içinde tamamlanacak. Bu çerçevede fiziki planlarda tahsis yoluyla yatırımcılara kiralanacak kamu arazileri de belirlenecek. Bakanlığın 2007 yılı çalışmaları arasında deniz ve güneşin alternatifi 15 proje hayata geçiriliyor.
Buna göre, "İnanç ve yayla turizmi, dağ, doğa yürüyüşü, atlı doğa yürüyüşü, akarsu turizmi, bisiklet turları, antik kentler ve tarihi çekim merkezleri, mağara turizmi, sportif olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği, botanik turizmi, av turizmi, kırsal turizm, golf sporu ve turizmi, yat turizmi ile ipek yolu turizmi" projelerinin genişletilerek uygulanmasına devam edilecek.
Bakanlığın çalışmalarına göre, Burdur-Yeşilova Salda Gölü, Mersin-Narlıkuyu Akyar, Mersin-Taşıcı Boğsak, Mersin-Tarsus Kar Boğazı Kış sporları, Giresun-Trabzon Sis Dağı Kış Sporları, Bursa Uludağ 1. gelişim bölgesi yeni ilan edilecek turizm merkezleri arasında yer alıyor. Turizm alanlarının genişletilmesi konusunda Bakanlıkça 64 ildeki 940 yayla envanteri de çıkarıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız