Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

YERSANE

A+A-

 

 

Dershane yerine” yersane”  yazdığımı sanmayın. Özellikle öyle yazdım.

 Ne demek?

Dershaneler 1965 yılında 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları yasası ile kurulmuştur. Eğitim sistemimizin önemli unsurlarından biridir.

Başlangıçta bu kurumlara ilke olarak karşıydım. Ancak bu gün eğitim sistemimizin tamamlayıcı unsuru oldukları, sistemin eksikliklerini tamamladıkları ve bozuk taraflarını onardıkları için görüşlerimden vazgeçtim.

 MEB tarafından; sistemi bozan bir unsur olarak görüldüğünden kapatılabileceği, özel okullara dönüştürüleceği ya da ruhsatının tekrarlanmayacağı hakkında ki haber gündeme taşındı. Hâlbuki Dershaneler sistemi bozan  değil, bozuk eğitim sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıkan kurumlardır.Dahası.. Bu kurumlar;

  • Öğrencilere fırsat eşitliği sağlıyor. Hakkâri de ki bir öğrenci ile İstanbul da ki bir öğrenci arasındaki eğitimsel-öğretimsel açığı kapatıyor.
  • Öğretmen yetiştiren okul mezunlarının iş bulma, mesleğine kavuşma umudu oluyor. KPSS sınavını kazanıp devlete kapağı atabilmeyi uman ve atanmayı bekleyen öğretmenlerin istihdamı sağlanmış oluyor.
  • Öğretmeni, öğrencisi, dolmuşu, lokantası, kırtasiyecisi ve ilave esnaf ve iş adamları ile adeta bir devasa istihdam genişliği sağlanmış oluyor. Devlet bu kurumlardan vergi alıyor.
  • Sosyal hayata önemli bir katkısı olup öğrencileri eğitimle meşgul ederek kötü alışkanlıklardan uzak tutuyor.

 Kapanması ile;

  • Parası olan okuyabilecek, olmayanın “canı cehenneme” denecek.
  • Veliler bu açığı kapatmak için çocuklarına özel ders aldıracak, ETÜT programları ile özel ders vericilere para üstüne para akıtacak, devlete vergi vermemek için kayıt dışına, merdiven altına inerek faaliyet yürütecek. Yer altına inen bu kurumlar Dershane değil  “Yersane” olacak.

MEB mevcut öğrencilerin %3 ü kadar kontenjan kullanıyor, şehit ve gazi aileleri başta olmak üzere dar gelirlilerin çocukları bu hakkı kullanarak öğretimini yapabiliyor. Bu gün 150 bin kadar öğrenci bu haktan yararlanmaktadır.

2003 yılına kadar2000 civarında, bu gün 4000 ni ruhsatlı olan bu kurumların bir o kadar kısmı kayıt dışı. Devlet bunların üzerine gideceği, kayıt dışı olanları kayıt içine alacağı yerde, neden kapatmayı düşünüyor?

 Ayrıca malı yapıları sigorta, eğitim- öğretimi de MEB müfettişlerince rutin olarak denetlenen bu kurumların kapatılması ile devlet bindiği dalı kesmiyor mu?

Dershaneler orta öğretim ile yüksek öğretim arasındaki dengeyi, öğrencilerin yüksek öğretime alışmalarını, adapte olmalarını sağlayan önemli kurumlardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum