1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. YÖK abi bunlarda YÖK!
YÖK abi bunlarda YÖK!

YÖK abi bunlarda YÖK!

Ordu Göreve pankartı açan demokratlar şimdi savaşarak geri çekiliyorlar. Kentleri yakarak. İnsanları da öldürecekler belki ellerinden gelse!

A+A-

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin, Köşk seçimiyle ilgili mitingine en büyük desteği bazı rektörler veriyor. Katılımı artırmak için İnönü Üniversitesi'nin sınavları ertelemesinin ardından Çukurova Üniversitesi de, ücretsiz otobüs tahsis etti. Ancak bu, öğrencilerin mitinge ilgisini artırmaya yetmedi.
Atatürkçü Düşünce Derneği, şubeleriyle birlikte 14 Nisan'da düzenleyeceği mitinge hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde gerçekleştirilmesi planlanan mitingin amacı, Köşk'e bir AK Partilinin çıkmasını engellemek. Derneğin 'Cumhuriyet Mitingi' adını verdiği gösteriye katılımın yüksek olması için Genel Başkan emekli Orgeneral Şener Eruygur, bir süredir Ankara'da temaslarda bulunuyor.

CHP lideri Baykal, partililerin katılımı için yeşil ışık yakarken, Eruygur, DYP ve Anavatan'ın liderleri Mehmet Ağar ile Erkan Mumcu'dan randevu alamadı. Sokak hareketlerine karşı duruşu ile bilinen MHP lideri Devlet Bahçeli de 'Çözüm sokakta değil Meclis'te' cevabıyla emekli paşayı eli boş gönderdi.

ADD, öğrencileri fırçaladı: SİZDE ÇANAKKALE BİLİNCİ KALMAMIŞ

Üniversite öğrencilerinin mitinge ilgi göstermemesi ADD Adana Şube Başkanı Ahmet Duman'ı kızdırdı. İlgisizliği sınavlara bağlayan Duman, öğrencilere şu sözlerle veryansın etti: "Üniversitelilere Çanakkale Savaşı'nı örnek gösteriyoruz. O dönemde fakülteler hiç mezun vermemiş. Kimse 'ben bu bölümü şu bölümü bitirmem gerekiyor' dememiş. Şimdi sınav düşünme zamanı değil. Ben şu an ülkenin bulunduğu ortam nedeniyle bir yurtsever olarak sınıf geçme, dersten kalma kaygısını düşünecek durumda değilim. Maalesef öğrenciler bu bilinci göstermiyor."

Mitinge en büyük desteği ise bazı rektörler veriyor. Malatya İnönü Üniversitesi'nin, öğrencilerin mitinge gitmeleri için sınavları ertelemesinin ardından, Çukurova Üniversitesi de ilginç bir girişimde bulundu. Üniversite yönetimi, öğrencilerin mitinge katılmaları için ücretsiz 2 otobüs tahsis etti.

Ancak bütün kampanyalara rağmen öğrenciler miting çağrılarına kulak asmadı. İlgisizliğe kızan ADD Adana Şube Başkanı Ahmet Duman da, öğrencileri 'bilinçsiz' olmakla suçladı. Dernek, katılımı artırmanın yolunu yerel gazetelere ilan vermekte buldu: 'Ankara'ya gidiş-dönüş 30 YTL'

Atatürkçü Düşünce Derneği şubeleri, Cumhuriyet Mitingi'ne üniversite öğrencilerinin ilgi göstermesi için çalışma başlattı. ADD Adana Şubesi yerel gazetelere 'mitinge davet' ilanı verdi.

İlgisizlik üzerine üniversite şubesi aracılığıyla öğrenci götürmeye çalışan derneğin bu girişimi de yöneticileri hayal kırıklığına uğrattı.

ADD Adana Şubesi Üniversite Kolu, ÇÜ öğrencilerini mitinge ücretsiz götürmek için üniversite yönetiminden destek istedi. Rektörlük, öğrencilere Cumhuriyet Mitingi için 2 otobüs tahsis etti.

Ancak ücretsiz ulaşım da öğrencileri ikna etmeye yetmedi. ADD Adana Şube Başkanı Ahmet Duman, ilana rağmen halkın mitinge karşı ilgisizliğinden yakınıyor. Duman, mitinge öğrencilerden talep gelmemesini eleştirerek, ilgisizliği sınavlara bağladı.

"Öğrencilerin ilgisizliği konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna, Duman, "Maalesef öğrenciler ilgi göstermiyor. Üniversitelilere Çanakkale Savaşı'nı örnek gösteriyoruz. O dönemde fakülteler hiç mezun vermemiş. Kimse 'ben bu bölümü bitirmem gerekiyor' dememiş. Şimdi sınav düşünme zamanı değil. Ben şu an ülkenin bulunduğu ortam nedeniyle bir yurtsever olarak sınıf geçme, dersten kalma kaygısını düşünecek durumda değilim. Maalesef öğrenciler bu bilinci göstermiyor." diyor. Çukurova Üniversitesi ise istek doğrultusunda otobüs tahsis edildiğini açıkladı

SAVAŞARAK ÇEKİLİYORLAR!
Herkesin siyaset hakkında öyle ya da böyle bir fikri vardır ve bunu açıklaması demokrasinin gereğidir. Eğer Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erdoğan Teziç cumhurbaşkanlığı konusunda kendi fikrini ortaya koysaydı, beğensek de beğenmesek de, ilke düzeyinde buna bir diyeceğimiz olmazdı. " Böyle düşünüyormuş " deyip geçerdik.
Ancak Teziç, geçen gün, vatandaş olarak değil, YÖK Başkanı olarak konuştu ve durum değişti. Bu kişi kimdir? Parasını devletten alan bir memur... Temsil ettiği kişiler de, yani YÖK yönetimi ve rektörler de öyledir. Tamamı memurdur.
Bu memurlar bir süre öncesine kadar olağan işlerini yapıyordu. Ama cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme gelince kıpırdanmaya başladılar.
Kıpraşmalarının sebebini geçen gün anlatmaya çalıştım: Bu takım, "önce ben seni seçeyim, sonra sen de beni seç" tezgahıyla, önemli konumlara gelmiş kişilerden oluşuyor.
Ve yeni cumhurbaşkanı döneminde, adeta kast haline gelen bu takım dağılacak. Ayrıcalıklı konumlarını yitirecekleri için ölesiye korkuyorlar.
Makam arabaları... Peşlerinde koşturan görevliler... Anadolu kentlerindeki afili hayatları... Bunların hepsi, zaman içinde son bulacak. Sıradan bir öğretim üyesi haline gelecekler.
Tek dertleri kurdukları düzeni devam ettirmek... Bunu sağlamak için, hukuku ayaklar altına almaktan çekinmiyorlar.
Ama korkunun ecele faydası yok. Yapabildikleri, savaşarak geri çekilmekten ibaret...
Demokratikleşen, AB yönünde giden ve hepsinden önemlisi dünya ekonomisiyle bütünleşen Türkiye memur sultasını kırıyor.
Esas olay budur. Gerisi laf!
(Emre AKÖZ - SABAH)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum