1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Yöresel ürünlere modern dokunuşlar
Yöresel ürünlere modern dokunuşlar

Yöresel ürünlere modern dokunuşlar

Rize'de "Yöresel Sanatlara Yenilikçi Dokunuşlar Tasarım ve Üretim Atölyesi" açıldı.

A+A-

RİZE (AA) - Rize'de, kadın kooperatifleri ile Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin yöresel ürünleri yenilikçi tasarımlara dönüştüreceği atölye açıldı.
Rize Valiliğinin katkıları, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKAP) desteğiyle Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde "Yöresel Sanatlara Yenilikçi Dokunuşlar Tasarım ve Üretim Atölyesi" açıldı.

rz2-091.jpg

Atölyenin açılışını yapan Vali Kemal Çeber, Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu ile DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, eğitim alanını gezerek modernize edilerek tasarlanan ürünleri inceledi.
Vali Çeber, gazetecilere, projeye birçok kurumun destek verdiğini söyledi.
Yöresel Rize sanatına yenilikçi bir bakış açısı getirmeye çalıştıklarını belirten Çeber, şöyle devam etti:
"Çok köklü sanat ürünü ve simgelerimiz var. Onları yeni tasarımlar, modern dokunuşlarla günlük hayatta kullanılabilir, biraz daha ticari anlamda değerlendirilebilir hale getiriyorlar. Yok olmak üzere olduğunu düşündüğümüz bazı ürünlere bu sayede sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu ürünleri yeni kuşaklara aktarıyoruz. Yeni dokunuşlarla daha kullanışlı hale getiriyoruz. Atölye sayesinde Rize'nin geleneksel sanatları her boyutu ile yaşamış olacak."

rz1-105.jpg

Çeber, coğrafi işaret konusundaki çalışmalara da değinerek, 15 ürünün işaret aldığını, 2023 yılında bu rakamı 20'nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
DOKAP Başkanı Gültekin ise kadınların üretime katkısının çok değerli olduğunu vurgulayarak, bu anlamda gerekli şartları oluşturan her çalışmaya, imkanlar doğrultusunda katkı sunduklarını aktardı.
Kentteki kadın kooperatifleri ile halk eğitim merkezlerindeki kursiyerler tarafından yenilikçi tasarımların üretileceği atölyede, verilecek kurslarla yeni ürünler üzerinde çalışma yürütülecek.
Atölye bünyesinde ilk etapta, kadın kooperatiflerince yöresel Rize bezinden çanta, sepet gibi ürünler geliştirilerek üretildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız