1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. Yorumcu, yazar, eleştiri
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yorumcu, yazar, eleştiri

A+A-

Yazarlık nedir, ne değildir diye bir bilgilendirme yazısı yazmayacağım/ yazamayacağım. Zira ben kendini hiçbir zaman yazar olarak görmemiş bir kardeşinizim. Zaten yazarlık sıfatının gerekliliklerini taşıyor olsaydım herhalde bu yazıya böyle gelişi güzel başlamazdım…
Sanırım bir yazarın önce okuyucuyu yazıya alıştırması gerekir, bir giriş kısmı bunun için yeterlidir tabi. Fakat hiç başaramadım bu durumu. Zira ben birebir muhabbetlerimde de böyleyim. Lafı pek eleyip söyleyebilen birisi değilim. Bazen sonda söylenmesi gereken şeyi başta söylediğim de çok olmuştur. Dediğim gibi yazarlık sıfatının bende hoş durduğunu hiç düşünmedim, yazarlığın değerli büyüklerime yakıştığına son derece inanmışım. Ben sadece susmayı bilmediğim için, aktarmak istediklerimi yazarak paylaşıma sunuyorum, hepsi bu.
Yazarlığı bilmem fakat bir okuyucunun, yorumcunun nasıl olması gerektiği hakkında söz hakkım olduğuna inanıyorum. Bende bir okuyucu ve yorumcuyum çünkü. İçinde bulunduğum bu topluluk için olması gerekenleri, olmaması gerekenleri belirtmek isterim.  Zira her okuyucu, her okuyucu adayı gibi bende birçok konu da yorum hakkına sahibim!
Bir okuyucu okuduğu yazara ön yargıyla yaklaştığı sürece o yazarın okuduğu her yazısı onun için “tü kaka” olacaktır. Yazarların yanlı olduğundan dem vurup, şikâyetçi olurken bu durumun daha ileri seviyesini bizler yapıyorsak ortada okuyucu kitlesi için bir sıkıntı var demektir. Samimi mi değiliz? Okuyucu okuduğundan pay alma adına okumalı.
Eleştirmeyecek miyiz? Elbette ki eleştiride bulunacağız, fakat eleştirmenin de bir adabı var. Yazarlar kimliği belirli kişilerdir, okuyucular, yorumcular ise öyle değil. Adını sanını bildiğiniz insanların yazılarının altına takma isimlerle “karalayıcı, küçük düşürücü, alaycı, kötülük içeren” yorum yazmak kimsenin haddi olacak bir iş değil! Ha, siz kendinize bunu yakıştırıyorsanız o ayrı tabi. Türk milleti olarak eleştirmeyi, hep kötüye yorma, kötü söz söyleme olarak bildiğimiz için, yazılar altında eleştirinin alasını yapmaya çalışıyoruz. Maksat nedir, birilerinin yanlışını düzeltmek mi!? Hiç sanmıyorum, maksat bize “uyan” söylenmedi diye, içten geçen kötülüğü kusmak…
Birkaç gündür köşe yazılarını ve yapılan yorumları takip ediyorum. Can sıkıcı durumlar söz konusu. Zira herkes “kendine haklı”, yazar ne yazmış, ne demek istemiş diye bir durup düşünen yok. İşin ilginç yanı bazı tartışmalara bakıyorsunuz, tartışmayı neredeyse kavgaya götüren yorumlar aslında aynı şeylerden bahsediyor, aynı şeylerden dert yanıyor. Herkes aynı şeyi söylüyor, fakat diğerini yermeye çalışarak. Ne büyük bir tezat!

Bir haber metninin altındaki yorumlara bakıyorsunuz, adam öğretmenini döven öğrenciye sinirlenmiş küfretmiş! Bir başkası bu durumu bir siyasi partiye bağlamış.  Herkeste bir asabiyet, yapılan yorumları milyonlar okuyor, insanlara bir şeyler katalım, sağlam paylaşımlarda bulunalım endişesi yok!

Siyasi parti demişken, insanlar takım tutar gibi parti tutmaya başlamış! Toz kondurmuyorlar, bir yazar, en doğal hakkını kullanarak eleştiride bulundu mu, parti sempatizanları hurra hücuma geçiyor. Nedir efendim? Yazıyı beğenmeyen, ismini açıklamamış kişi yazarın yazısına “ucube” diyebiliyor. Bu ucube lafıda Tayyip Erdoğan’dan miras kalmış olmalı değerli yorumcuya!

Ezbere yaşıyoruz efendim ezbere, en doğru söylenmiş söze bile, “eğri” yaftasını yapıştırabilecek kadar ezbere!

yazarlığı bilmem ben, yorumcuyum, okurum, eleştiririm fakat birilerini yermek için değil…
Yazarlığı bilmem fakat,  yazarlardan beklediğim şeylerde yok değil. Yazar, eğilmez, bükülmez, mevki makam karşısında lafını değiştirmez. Eleştirenler “olmadı” dedi diye de kalemine yön değiştirmez!  Rahmetli Cemil Meriç demiştir ki, “ben tarafım, hakikatin tarafı!” evet yazar aynen böyle olmalı, sağlam taraf olmalı, hakikatin tarafı!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum