1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Zilkale için tanıtım atağı
Zilkale için tanıtım atağı

Zilkale için tanıtım atağı

Rize Valisi Kasım Esen, Çamlıhemşin'deki tarihi Zilkalesi'nin uzman incelemesi yaptırılarak yeniden restore edileceğini söyledi.

A+A-

Hızır TONYALI - Çamlıhemşin ilçesinin köy ve yaylalarında incelemelerde bulunan Rize Valisi Kasım Esen, tarihi Zilkale’de yaptığı gezi sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Vali Esen, Zilkale için uzman görüşü alınarak bir proje geliştirileceğini ve tarihi dokusu korunmak kaydıyla yeniden restorasyon yapılacağını söyledi. Vali Esen proje detaylarını açıklamak istemediğini de belirterek, “İstanbul’dan tarih konusunda uzman birkaç profesörü buraya davet ederek inceleme yaptıracağız. Bunun devamında da projelendirmeye geçeceğiz." dedi.

Zilkale'nin ülkemizdeki birkaç muhteşem eserden bir tanesi olduğunu da kaydeden Vali Esen, "Bu yapının tarihi özelliklerini ön plana çıkaracak büyük bir tanıtım ve araştırma içine girmemiz gerekiyor. Trabzon’un Sümela Manastırı gibi dünyanın her tarafından insanların buraya yönelmesini sağlayacak büyük bir değere sahibiz. Bu kale Cenevizliler tarafından kullanılmış. Geçmişteki sosyal toplumsal rolü, ticari, tarihi bağları çok iyi araştırılmalı. Tapınak Şövalyeleri ile olan bağlantısı deşifre edildiğinde büyük bir ilgi uyandıracağını sanıyorum. Tüm insanlığın bu değerden faydalanmasını sağlamak gerekiyor.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız