1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Rize'de, 2700 konut 1500 ticarethane risk taşıyor!
Rize'de, 2700 konut 1500 ticarethane risk taşıyor!

Rize'de, 2700 konut 1500 ticarethane risk taşıyor!

Rize’de deniz doldurularak kazanılan 350 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı binaların yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olması üzerine harekete geçildi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Rize’de dolgu alanlardaki tehlikeyi ortak akılla çözeceklerini belirterek, “Rize için içeriye çekilip dersimize çalışacağız, iyi bir proje yapacağız. Projeyi buraya gelerek herkese göstereceğiz. Ankara’da proje yaptık bu oldu değil. Öyle bir şey yok” dedi.

rize1-018.jpg

Rize’de deniz doldurularak kazanılan 350 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı binaların yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olması üzerine harekete geçildi.

Rize’nin bu tehlikeden kurtarılması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak bölgeye gelerek dolgu ve rezerv alanlarını inceleyecek. Rize’deki programlarına ilk olarak Rize Valiliği’nde başlayan Bakanlar Özheseki ve Bak, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

bnakanlar5.jpg

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseli ile dolgu alanlarında binalar için ortaya çıkan sorunlar ve diğer kentsel dönüşümlerle ilgili sorunlar görüştüklerini dile getirerek, “Bugün birlikte bu konuları yerinde görmek için bize zaman ayırdı. Rize’nin çok daha şirin ve estetik bir şehre dönüşmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte neler yapılabilir, ne gibi konular değerlendirilebilir bunu görmek için şehrimize geldiler. Bu konular şirin ilimiz Rize için önemli” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, Rize’nin gündemlerinden hiç düşmediğini kaydederek, “Bilinmesi lazım ki aslında Türkiye’de dönüşüm gereken o kadar çok alan var ki. Bütün buralarda bizim çok hızlı davranmamız gerekiyor. O yüzden Çevre Bakanlığı ile Şehircilik Bakanlığı bir araya getirilerek kurulmuş. Haliyle Anadolu topraklar binlerce yıllık olmasına rağmen ve dünyanın en eski yerleşim yerleri olmasına rağmen son dönemlerde yaşadığımız zafiyet, planlamanın biraz geç olması daha sonra gelen ideolojik belediyecilik anlayışları ve yapılaşmada belki de standardı, kaliteyi tutturamamamız birçok şehirde birçok sorunla bizi karşı karşıya bırakıyor. Bunların hepsinin yolu ve çözümü var. Ancak bütün bu yollar ve çözümler nihayetinde bizim planlamamız neticesinde ortaya çıkmasına rağmen yerelde belediyemiz ve sonra da halkımızın bize vereceği destekle çözülür. Şöyle bir güç yok, yukarıya çekilip istediği gibi planlama yaparak ertesi sabah gelerek hepsini yıkıp, yapıp teslim etmek ortaya çıkacak bir güç, imkan, fırsat, yetki, kanun böyle bir şey yok. Ortak akılda bir şey çözeceğiz” şeklinde konuştu.

“Karşımızda bir tehlike var bu belayı çözerken o bir fırsata dönüşebilir”
Yeni mimari tarzla yeni konutlar inşa edebileceklerini vurgulayan Bakan Özhaseki, “Buradaki sorun birincisi dolgu alanındaki konutların şuanda Allah korusun herhangi bir sıkıntı durumunda vatandaşlarımıza müthiş bir risk olarak geri dönecek olmasıdır. Buradaki yıkımlardan birçok insanın canını, malını kaybetmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalması. İşin siluet tarafı, mimari tarafını artık ikinci tarafta düşünüyoruz. Böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldığımıza göre şimdi bizim bunu bir fırsata dönüştürme imkanımız olabilir. Karşımızda bir tehlike var bu belayı çözerken o bir fırsata dönüşebilir. Rize’ye bu güzel şirin çayın başkenti olarak her yerde anılan memlekete şahane bir meydan kazandırabiliriz. Bir prestij caddesi kazandırabiliriz. Burayı uygun bir yapılanma, yeni bir mimari tarz ve üzerinde yeni konutlar inşa edebiliriz. Bütün bunlar planlama ile ilgili. Haliyle bütün bu planlamalardan sonra işin nasıl gerçekleşebileceği hususu ortaya çıkacak” diye konuştu.

rize3-021.jpg

"Düşündüğümüzü en kısa sürede inşallah gerçekleştiririz"
Kamu olarak ellerini taşın altına koyacaklarını belirten Bakan Özhaseki, “Belediye zaten bu işin içerisinde olacak. Vatandaşında bize anlayışı, yardımcısı olması gerekiyor. El birliği ile çözebiliriz. Düşündüğümüzü en kısa sürede inşallah gerçekleştiririz. Bütün için Valimizle toplantı yapacağız. Bizde ne kadar belge varsa bunlar üzerinde çalışacağız. Burada ne kadar inşaat alanı var, ne kadar ticaret ve konut var hangisi daha riskli bunları çalışacağız. Alana çıkarak bunları yerinde göreceğiz. Rezerv alanı olabilecek yerler nereleriyse onları göreceğiz” ifadelerini kullandı.

bakanlar4.jpg

“Projeyi buraya gelerek herkese göstereceğiz”
Projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacaklarını dile getiren Bakan Özhaseki, “İçeriye çekilip dersimize çalışacağız. İyi bir proje yapacağız. Projeyi buraya gelerek herkese göstereceğiz. Ankara’da proje yaptık bu oldu değil. Öyle bir şey yok. Yıllarda belediye başkanlığı yaptığım için bu konudaki hassasiyeti biliyorum. Buraya koyacağımız projeyi vatandaş beğenirse yavaş yavaş uygulamaya geçeceğiz. Bunu birkaç yıl içerisinde gerçekleştirebiliriz. Önümüzde duran sıkıntıyı, belayı bir fırsata dönüştürebiliriz. Projeyi Cumhurbaşkanımıza da arz edeceğiz, onunda desteğini isteyeceğiz. O elinden geleni yapacaktır bu konuda. İnşallah bunu hep beraber el birliği ile gerçekleştireceğiz” dedi.


DOLGU ALANINDA İNCELEME

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Rize’de riskli dolgu alanında 2 bin 700 konut ve bin 500 ticarethane bulunduğunu belirterek, “Bunların bir an önce yenilenmesi değişmesi dönüştürülmesi gerekiyor. Gerek yeni dolgu alanlarının yapılmasıyla ve daha sonra 170 dönüm arazi üzerindeki konutların ticaret alanlarının dönüşmesiyle doğru bir mantık içerisinde çözümlenecek bir olay var” dedi. 

bakanlar6.jpg

Rize’de deniz doldurularak yapılan binaların yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının ardından harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentte incelemelerde bulundu. Beraberindeki Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Rize Valisi Erdoğan Bektaş ile rezerv alanının bulunduğu Engindere Mahallesinde incelemelerde bulunan Bakan Özhaseki, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rize’deki dolgu alanında bulunan riskli binaların yenilenmesi, değişmesi ve dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Özhaseki, “Rize’de çalışmamızı yaptık. Bu kısa ziyarette Valimizin hazırlamış olduğu brifingi aldık. Belediyemizin anlattıklarını tek tek dinledik. Olayın ne olduğunu çok iyi bir şekilde kavradığımızı düşünüyorum. Zaten daha öncesinden de defalarca konuştuğumuz için bize çok yabancı veya şaşırtan bir durumla karşılaşmadık. Hali hazırdaki dolgu alanında bulunan yerlerde yaklaşık 2 bin 700 kadar konut bin 500 kadar ticarethane var. Bunlar riskli gözüküyor. Bunların bir an önce yenilenmesi değişmesi dönüştürülmesi gerekiyor. İşte bunu yaparken bizim doğru bir şekilde planlama yapmamız bütüncül bir anlayış içerisinde çözüm getirmemiz gerekiyor. Gerek yeni dolgu alanlarının yapılmasıyla ve daha sonra 170 dönüm arazi üzerindeki konutların ticaret alanlarının dönüşmesiyle doğru bir mantık içerisinde çözümlenecek bir olay var. Bizim yapmamız gereken bir an önce burada bir takım proje çalışmaları yapmak. Buraya yeni bir konsept içerisinde yeni bir anlayış ve mantık içerisinde bir planlama yapmak. Sonra eğer bu proje sevilirse buradaki vatandaşlarla tek tek görüşerek haklarını vererek kimseyi mağdur etmeden bir çözüm yolu nasıl olacağı hususu ayrı bir problem. Ama biz onları çözeriz” şeklinde konuştu.

rize2-025.jpg

“Projeye yakında başlayacağız”
Bismillah diyerek işe başlayacaklarını kaydeden Bakan Özhaseki, “Bize düşen şey bir an önce bu 170 dönümlük arazi üzerinde vilayetin nasıl oturacağı burada belediyemizin nasıl konuşlanacağı cumhuriyet meydanının alacağı şekil ve daha sonra gelişecek olan prestij caddesi üzerinde yer alabilecek neler varsa onlar ve buraya kaç tane doğru mantık içerisinde ticaret ve konut yerleştirebilirsek bunlar ve sonra vatandaş görüşmeleri başlıyor. İnşallah bismillah diyerek biz işe başlayacağız. Bir proje geliştireceğiz. Biz yol haritamızı belirledik. Güzergahımız belli. Bir an önce işe başlamak önemli. Senelerce konuş konuş bu işin sonu gelmez. Eyleme geçmek lazım. Bu da proje ile olur. Bu projeye yakında başlayacağız. Elimizde yeterince belge var. Bunun üzerine artık eyleme geçme sırası. Herhangi bir tereddüdümüzün olduğu bir alan olursa onu yeniden yaparız. Ama etaplayarak yapacağız. Planı bütüncül yapacağız. Sonra içerisinde ne risk taşıyan yerlerden başlayarak burada bir çalışmaya geçeceğiz. Birde bulacağımız rezerv alanını bir mahalle konsepti içerisinde yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum