1. YAZARLAR

  2. D. Ali TAŞÇI

  3. 16 NİSAN’DA OLMASI GEREKEN OLDU
D. Ali TAŞÇI

D. Ali TAŞÇI

Yazarın Tüm Yazıları >

16 NİSAN’DA OLMASI GEREKEN OLDU

A+A-

 

            16 Nisan da geçti, olması gereken oldu ve sonuç ortaya çıktı; Anayasa değişikliği % 51.5 halkoyuyla kabul edildi. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun.

             Bu milletin kendi eliyle değişime gittiği ilk oylama diyebiliriz. Bundan sonra artık eskisi gibi hiçbir şey gelişmeyecek. Koalisyonlara elveda diyebiliriz. Güçlü iktidarlar dönemi başlıyor. Yeni oluşumdan en çok milletimiz kazanacak. Yeni ve köklü değişimler kolay kolay halk tarafından kabul edilemiyor. Bugün kabul edilmişse, bu, halkın yeniliğe açık olduğunu gösterir.

            Bu referandumda öne çıkan isim Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’dır. Halkının gönlüne girdi ve onları sürükledi. Genel başkan olmakla lider olmanın farklı şeyler olduğunu görmek lazım. Bundan sonra ne mi olacak?

            2019’a kadar seçim olmaz. 2019’da Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile birlikte seçime gidilecek. Türkiye, iki partili sisteme doğru adım atmış durumda.

            % 51.5’la “evet” çıkması, kazananları coşturmadı, kaybedenleri de pek fazla üzmedi. Demek ki, çalışılırsa, ülkede iktidar olma şansları var. Taşkınlığa sebep vermemesi açısından böyle sonucun alınması da iyi oldu, diyebiliriz.

            Halkın ortak değerlendirmesini dile getireyim:

            “Ak Parti, kendi içini biraz temizlemelidir. Menfaat düşkünlerini, ihale kovalayanları, yanar döner cinsleri, koltuk sevdalılarını ve en önemlisi, Ak Parti’nin misyonuna çok uzak, hatta düşman bazı kesimleri, teşkilat içinden temizlemelidir.”

            Buna benzer sözler her tarafta gezdiğine göre, yöneticilerin önümüzdeki günlerde bunları dikkate alacağı gözden uzak tutulmamalıdır.

            Gerçekte Türkiye’nin birliğe, beraberliğe, dayanışmaya ihtiyacı vardır. “Hayır” diyen insanların beklentileri de göz önüne alınmalıdır. Az farklılık, umulur ki, taşkınlıları (mesela denize dökmek gibi!) önleyici bir işlev yüklenir. Bu dengeli tutumun, gelecek hakkında ne kadar hayırlı olacağını yaşayanlar görür.

            Türkiye, bu halkoylamasıyla kendini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Medeniyetinden uzak bulunduğu bir asır boyunca, kendisine kaderin ve tarihin yüklemiş olduğu görevi göz ardı etmişti. Şimdi bunu hedef belirliyor ve geleceğe ilk adımını atıyor. Bu adım bereketli olacaktır. Geçmiş günleri yaşamış insanlar için değişimin zor olacağı gözüküyor, ancak yeni nesiller bu değişime daha kolay ayak uyduracaklardır.

            Bu sonuç, ülkemizin itibarını yurt dışında da yükseltmiştir. Pusuda bekleyenlerin beklentileri kursaklarında kalmıştır. Teröre de çözüm üreteceğini zaman gösterecektir.

            Her şeye rağmen halkoylamasının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

            Ümidinizi canlı tutun, gelecek günler, bugünden inşallah daha güzel olacaktır.

D. Ali TAŞÇI (dalitasci@hotmail.com) Twitter:@DAliTasci

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız