1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. ADAY OLMAK MI ZOR SEÇİLMEK Mİ?
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

ADAY OLMAK MI ZOR SEÇİLMEK Mİ?

A+A-

 

 

2002’den beri Türkiye’de AK Parti rüzgârı esiyor. Bu rüzgâr henüz hızını kesmiş değil. Yaklaşan 2014 yerel seçimlerinde yine aday adaylığı yarışı başladı. 

Önümüzdeki günlerde daha da kızışarak devam edeceğe benziyor.

2014 yerel seçimlerinde AK Partiden aday olmakta ana kriter olarak, ‘en çok oyu kim alır?’ düşüncesi öne çıkmaktadır. Diğerlerinde aday adayları bireysel cüretlerini ortaya koyarak aday adaylıkları sürecini devam ettirmektedirler. Tabi ki doğal olarak yerel seçim sonuçları aynı zamanda genel seçim sonuçları için de ölçüyü etkileyeceğinden AK Parti’nin kurmayları bunun hesabını yaparak ince eleyip sık dokumaya çalışıyorlar. İşte bundan dolayı AK Parti’de aday olmak seçilmekten daha zor olmaktadır.

 Türkiye’de bu saatten sonra belediyeleri yönetecek kadroları bekleyen görevler farklılık arz etmektedir. Çünkü artık yıkımla uğraşmak yerine modern şehirler kurmak, yaşanabilir konutlar yapmak, uzman ekipler tarafından şehir imarları geliştirmek gerekecektir. Modern şehir imarları yaptıracak belediye başkanlarına ihtiyaç vardır.

Görüldü ki sadece TOKİ ile bu iş olmuyor. İştahı, hırsı aklının ötesine geçmiş müteahhitlerle de olmuyor. Bunun kötü örneğini başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde gördük. Sanki gökyüzünden ufolar tarafından şehir merkezlerine fırlatılmış füzeler saplanmış. Füzeler gibi  saplanmış gökdelenleri bir daha geri çıkarmak da asla mümkün olmayacaktır. Yapılan bu beton binalarda, neticede insanların mutlu olmadığı ortadadır. Demek ki gerçekten insanları mutlu edecek konut projeleri henüz ülkemize gelmiş değildir. Bundan böyle belediyelerin, rutin işlerinin dışında mega projelerle, yönetecekleri şehirleri hem ekonomik olarak hem de yaşanabilir düzeyde ferahlatacak projeler ve programlar ortaya koyması gerekecektir.

Bundan sonra seçilecek belediye başkanları bulundukları şehirlerde kent konseyleri oluşturarak, STK’lar ve bütün halkın katılımı ile yönetime katacak oluşumu sağlayıp ortak akıl ile hareket etmeleri gerekecektir. Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren AK Parti yine bir ilk olarak üç aylık süreler içerisinde ilgili belediye başkanlarının icraatlarını takip ederek görevden düşürme, maaş cezası verme gibi müeyyidelerin konmasını sağlamalıdır. Artık modern Türkiye’nin inşasını 2014 yerel seçimlerinde seçilecek belediye başkanlarının yapacağı beklentisi halkın gönlünde yatmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
10 Yorum