1. YAZARLAR

  2. Sadık HÜR

  3. Aile ve nesli kurtarmanın yolu
Sadık HÜR

Sadık HÜR

Yazarın Tüm Yazıları >

Aile ve nesli kurtarmanın yolu

A+A-

Sevgili veliler
Aile güzelleşince toplum da güzelleşir. Çünkü aile toplumun kalesidir. Aile toplumun ilk mektebidir. Anne baba bu mektebin ilk hocalarıdır. Bu mektep bozulursa toplum da bozulur. Bu gerçeği anlamak bütün vatandaşların asıl görevidir.

Aile büyükleri, başta anne babalar olmak üzere, her akşam çocukları ile birlikte oturup konuşmalı ve kitap okumayı prensip edinmelidir.

Anne babalar bilmeli ki çocuklar dünya hayatının süsü, kalbin meyvesi ve insanları hayata bağlayan, yüce yaratıcının birer emanetleridir. Bu yüzden çocuklarımızı, doğru sözlü olmalarını, verdikleri sözleri yerine getirmelerini sağlayacak bir eğitimle yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Öyle bir eğitim vermeliyiz ki hem dünyaları hem de ahlaki değerleri perişan olmasın. Çünkü dünyayı ihmal etmek düşmanların ilim ve teknolojileri karşısında ezilmek demektir. Ahlaki değerleri terk etmek de perişanlık demektir. O halde hem dünya hem de ahlaki değerler birlikte yücelmelidir. Aksi halde aile facialarının ardı arkası kesilmez.

Birbirlerini boğazlayan eşler, intihara sürüklenen gençler, evden kaçıp simsarların eline düşen genç kızlar, çocuk yuvalarını dolduran sahipsiz yavrular, uyuşturucuya kurban verilen fidanlar, minicik yavruların gözyaşlarına aldırmadan basit sebeplerle boşanan çiftler, hanelerde büyüklere köşe ayırmayan nesiller... Bütün bunlar ailenin çöküşü demektir. Herkes bilmelidir ki ailede bu çöküşün sebebi kültürel yozlaşmadır. Kendi kültür değerlerinden koparılan aile nesil çatışmalarına sürüklenmiştir. Öyle ise milli varlığımızı korumak için aile temellerini kendi ahlaki değerlerimize göre düzenlemek zorundayız. Çocuklarımızın ahlaki değerleri öğrenmesinden korkmaya devam edersek daha nice yavruların ayaklar altında ezildiğini üzülerek göreceğiz.

Vicdani sorumluluk duymayan ailelerde yetişen minicik yavrularımızın ızdıraplarını hiçbir yaldızlı söz dindiremez.

İnsanları öldürüp başında ağlamak yerine, onu hayatta tutmanın yollarını aramalıyız. Bu bakımdan aileyi ve nesli kurtarmanın yolu toplumu saran kültürel çöküşün ve sosyoekonomik çöküşü önlemektir. Bu da madde ve manada güçlü bir nesil yetiştirmekle mümkündür. Bunu da ancak birbirlerine karşı sevgi, saygı, şefkat dolu eşlerden meydana gelen aileler gerçekleştirebilir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
12 Yorum