1. HABERLER

  2. KADIN VE AİLE

  3. Ailede mutluluğun önemi
Ailede mutluluğun önemi

Ailede mutluluğun önemi

Ailelerin mutluluğu toplumun ve ülkenin de refahı için vazgeçilmez bir konu...

A+A-

Aile mutluluğu, dışarıya yansıyan yüzümüzün belirleyici unsuru. Mutlu ailelerin fertleri hep güler yüzlü ve güneş bakışlıdır. Hatta derler ki çocukların neşesi ailelerinin iyiliğindendir. Ve mutluluk, aile bireylerinin birlikte yaptıkları çabalar sonucu oluşur.Aile mutluluğu bir anlamda fertlerin bir akıl , bir gönül oluşturma isteğidir.Bir kişinin çabası veya fedakarlığı ,aileyi mutluluğa taşımaya ve mutluluğun önündeki engelleri kaldırmaya yetmez.Mutlaka birlikte ,koordineli ve topyekün bir çalışma ister.Ben yerine biz ruhu taşıyan aileler,uzun ömürlü olmuştur.HUZUR VE MUTLULUKLARI DA DEVAM ETMİŞTİR.
Eğer bir ailede sevgi iletişimi varsa, eşler bu davranışlarıyla çocuklarına da örnek olmuş olurlar.Örneğin ,bir erkeğin iş hayatında başarılı olması eşinin desteği ve yakından ilgisine bağlıdır.İyi bir aşçı olmasından çok ,hanımın hoş ve güzel davranışlarda bulunması eşine güven duygusu verir.HER BAŞARILI ERKEĞİN ARKASINDA BİR KADIN VARDIR SÖZÜNÜ boşuna söylememişlerdir.
Bir evin hanımı eşine karşı memnuniyetini belirtiyor ve onu takdir ediyorsa ,eşine güven duygusu gelir ve önüne hangi mesele çıkarsa çıksın ,onunla başa çıkabileceğini düşünür ve dünyaya meydan okumaya hazırlanır.
Ancak eve geldiğinde sürekli şikayette bulunan bir eşle karşılaştığında ise bütün mücadele hevesi kaybolacak ve kendine olan güven duygusu azalacaktır.
Halbuki eşini yüceltici davranan hanım ona güven duygusu aşılamakla kalmaz ,aynı zamanda onun insanlara karşı nezaket dolu ve iyi geçimli olmasını da sağlar.
Eşinize sık sık iltifat edin.Her ailede problemler,dertler ve tartışmalar olur ama her problemin de mutlaka çözümü vardır.Yeterki ,bunun için çaba gösterin.
Evinizdeki şakalara dikkat edin zira dozu kaçmış şakalar,karşı tarafı rencide eder.
Evinizde tebessüm etmeyi,içten ve samimi davaranışlar sergilemeyi alışkanlık haline getirin.
Ailede geçim sıkıntısı zaman zaman olabilir ve bundan dolayı da problemler yaşanır. Bu noktada kimse kimseyi üzmemelidir. Zira bozulan sağlık ve aile mutluluğu daha önemlidir.
Eşlerin farklı dünya görüşleri ,mizaç ve huylarının uyuşmaması,ailede huzuru etkileyen önemli faktörlerdir.
Burada bilinmesi gereken husus şudur,Aile tek kişilik bir mekan değildir.Ailede başka insanların da hakkının,hukukunun olduğu bilinmeli, farklı görüşlerden ve yorumlardan korkulmamalıdır.Çünkü aile mutluluğu farklı renkler,farklı düşünceler ve farklı değerlendirmeler üzerine kurulur.Bunu da ailenin güzelliği olarak görmek gerekir
Bazı kompleksler,kıskançlıklar ve dedikodular aile huzurunu gölgeler Bu gibi durumlarda tek yanlı olunmamalıdır.Hemen karar verilmemeli,işin kaynağı iyi araştırılmalıdır Bazen aslı olmayan bir konudaki tartışma ,ailenin huzurunu tehlikeye sokar, dış etkilere karşı bu denli savunmasız olunmamalı.
Ayrıca evdeki tartışma şekli de evin huzurunu etkiler.Kurallarına uyularak yapılan seviyeli bir tartışma ,aile içi geçimsizliklerin en güzel çözümü,mutluluğun zirvesine ulaşmanın da en güzel anahtarıdır.Tartışmalar eşlerin birbirlerini tanımalarına ve keşfetmelerine sebep olur.
Eşinizi bir konuda eleştirmek istiyorsanız;bunu başkalarının yanında yapmamalısınız.İnsanlar varken yapılan eleştirinin hedefi, eşe yardımcı olmak değil,onu utandırarak kendini tatmin etmektir.Tenkide gönül alıcı bir sözle başlanmalıdır. Ayrıca eleştirilerde kişiler değil,yanlış davranışlar hedef alınmalıdır.Aksi takdirde kişiler rencide edilmiş olur.
Evde sevgi ve saygı eksik olmamalıdır.Çünkü sevgi evin herşeyidir Küskünleri barıştırır,gönülleri yeşertir ve kırgınlığı bitiriR.
Aile hayatı iş hayatına feda edilmemelidir.Mutlaka eşe ve çocuklara zaman ayrılmalıdır.Onların pikniği ,gezisi,oyunu ve alışverişi ihmal edilmemelidir.Çok para kazanayım derken ,aile mutluluğunu yitirmenin bir anlamı yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum