1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Alkol hakkında bilinmesi gerekenler
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Alkol hakkında bilinmesi gerekenler

A+A-

Öncelikle şu açıklamayı yapıp, alkolle ilgili yazacaklarıma geçmek istiyorum: “Koruyucu sağlık adına bir adım, tedavi adına yüz adımdan daha yararlıdır”

Alkol, temelde farklı uygulamalar sonucu ortaya çıkan kimyasal bir maddedir.
İnsan vücudundaki pek çok farklı sistemi ve hücreleri olumsuz olarak etkilemektedir.
İnsan vücudundaki yüksek alkol konsantrasyonu, çeşitli beyin fonksiyonlarını ve hızlı karar vermeyi engeller, çeşitli refleks yanıtların oluşmasını yavaşlatır.
Alkolün içindeki etkin kimyasal madde etanoldur. Saf alkol kokusuz ve tatsızdır. Çeşitli formlarda satılmak üzere üretilen alkol, ek katkılarla farklı formlara sokulmaktadır.
Alkolün alımı sonrası beyne ulaşması dakikalar içinde olur. Alkol, bağırsak ve mideden emilerek kısa sürede vücudun tümüne yayılır. Alkolün vücuttan atılmasında en etkin organ karaciğerdir.
Alkol kullanımı ile beraber kişinin kendini kontrol etmesi ve çevresinden gelen uyarılara uygun cevaplar oluşturması güçleşmektedir. Bu nedenle duygusal dengesizlikler ortaya çıkmakta, kişiler kontrollerini yitirip çeşitli olumsuz sonuçlar doğuracak eylemlerde bulunabilmektedir. Alkol ve şiddet, kişiler arası ilişkilerde sorun yaşayan bireylerin kullandıkları, iki benzer çözüm yolu olarak gözükmektedir.
Alkolün kısa süredeki insan üzerindeki etkileri; dikkat bozulması, koordinasyonun ortadan kalkması ve reflekslerin yavaşlaması, yüzde kızarma, konuşmanın bozulması ve görmede bulanıklaşma, duyguların kontrolünde engelleme, baş ağrısı, bulantı, kusma ve uyku hali, yüksek alımlarda koma veya ölüm gibi onlarca zararlı ve tehlikeli durumlar ortaya çıkarır.
Kısaca, alkole neden başlanıyor sorarsanız; özenti ve merak, arkadaşa eşlik etmek, sorunlarla baş edememek çareyi alkole teslim olmakta bulmak gibi anlamsız cevaplar alınır.
Ülkemizde alkol ile tanışma yaşı kesin olarak bilinmemektedir. Ama genel olarak çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olan, yeni düşünce ve heyecanların geliştiği, aileden ve toplumdan farklı beklentilerin olduğu, bağımsız bir varlık olduğunu kanıtlama çabasının görüldüğü ergenlik dönemi alkolle yeni tanışma ve karmaşaların sıklıkla gözlendiği yaşlardır.
Son söz; “ALKOL ÇÖZÜM DEĞİL, DERDİN KENDİSİDİR”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum