1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Merkez sağ ve beyaz Obama
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Merkez sağ ve beyaz Obama

A+A-

Deneyimli siyasetçi Hüsamettin Cindoruk’a kimse yetişemeyecek.
6 Mayıs’ta Demokrat Parti (DP) Genel Başkanlığı’na aday oldu.16 Mayıs’ta kongre yapıldı ve Genel Başkan seçildi.
Merkez sağ için ilk aşama tamamlandı, Anavatan Partisi ile birleşmeye gelindi.
Bu yoldaki ilk adım, geçtiğimiz hafta atıldı ve Cindoruk ile ANAVATAN Genel Başkanı Salih Uzun bir araya gelip, yol haritasını belirlediler. Dahası komisyon oluşturuldu, çalışmalar başlatıldı.
Anavatan Partisi eski Genel Başkanı ve eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın da bu buluşmada yer alması, birleşmeye destek vermesi, bütünleşmiş merkez sağı toparlamada, boşta kalan merkez seçmeni bir araya getirmede, merkez sağı yeniden inşa etmede büyük rol oynayacaktır.
Merkez sağ Eylül’den sonra itici güç olacak, önemli katılımlar ve oluşumları beraberinde getirecek.
Genel Başkan Cindoruk’un amacı, merkez sağdaki kopmaları tekrar merkez sağda toparlamak, Anavatan’ı DP’nin çatısı altında birleştirmek, sağda ve solda yeni katılımları sağlamak ve ondan sonra partiyi genç bir siyasetçiye bırakmaktır.
***
Öncelikle hedefleri, merkez sol dahil herkesi kucaklayacak şemsiye bir yapıyı inşa etmektir. Lider adaylar için geniş araştırmalar yapılıyor. En donanımlı, en deneyimli ve tecrübeli olmasına rağmen, Mesut Yılmaz’ın bu yapıda liderlik için bir hedefi ve özlemi yoktur. Mesut Yılmaz, dirayetli bir devlet adamıdır. Yeni oluşum onun sayesinde hayat buldu. Bu süreci başlatmak, öyle kolay bir iş değildir. ‘Küçük olsun, benim olsun’ anlayışı artık yok.
2002 yılı öncesindeki ANAP-DSP-MHP birleşmesi, uyumlu bir hükümetin kurulması de Yılmaz’ın sayesinde gerçekleşmişti. Bahçeli’nin sayesinde de hükümet yıkılmıştı. Sonuç olarak, deneyimli siyasetçilerden Süleyman Demirel, Cindoruk, Mesut Yılmaz, Hikmet Çetin ve diğer önemli isimlerin olduğu yerde olumlu şeyler olur kanısındayım. Şener’ in bile bu oluşuma katılacağı söyleniyor...
Asıl sürprizler ve katılımlar Eylül’den sonra olacak…
Yeni oluşum masasında önemli gelişmeler olacak, önemli isimler oluşuma katılacak.
***
Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun Karadenizli hemşerimizdir. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkilerini bitirdi. Siyaset Bilimi dalında Yüksek Lisans yaptı. Anavatan Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Görüntü Hizmetleri (ARG)’nin Genel Müdürlüğü görevini yapan Salih Uzun ile bu görevde halef-selefiz. (Askere gittiğinde bu göreve ben atanmıştım). Haziran 2002 yılında Sivas - Divhan Demir –Çelik’e Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atanan Salih Uzun, AKP iktidara gelince bu görevlerinden istifa etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM Genel Müdürlüğü görevini de yürüten Salih Uzun, memuriyetten istifa edip, siyasete geri döndü.26 Ekim 2008 tarihinde yapılan Anavatan Partisi 6.Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan seçildi.
Salih Uzun, genç, deneyimli, donanımlı, kendini yetiştirmiş, hitap etme kabiliyeti yüksek, geçmişi başarılarla dolu, hiçbir şaibeye bulaşmamış, gelecekle ilgili projesi olan, güler yüzlü, bizden biri, Türkiye sevdalısı bir yetenek.
ABD’nin yeni başkanı, Demokrat Parti’nin adayı Barak Obama, Kenya asıllı bir Müslüman babanın oğlu ve 1961 doğumlu, siyasi geçmişi fazla olmayan birisi. Barak Obama, ‘değişim’ sloganı, genç-karizmatik kişiliği ve güler yüzlülüğü ile başkanlık koltuğuna oturdu. Anavatan Başkanı Uzun da aynı özelliklere sahip, hatta fazlalığı olan bir lider. Sadece bizimkisi biraz beyaz…
Yeni oluşumda, bu özellikleri ile bizim beyaz Obama Merkez sağda başarı fırtınasını estirebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum