1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Bağımlılık (Ölüme açılan kapı)
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılık (Ölüme açılan kapı)

A+A-

Bağımlılık, kişinin uyuşturucu maddeyi iradesi dışında kullanmasıdır.
Uyuşturucu; kimyasal nitelikleriyle, canlı organizmanın yapısını olumsuz yönde etkileyen, fizik ve psikolojik bağımlılık yapan, ruhi, bendi ve zihni faaliyetleri bozan, fert ve toplum yapısını büyük ölçüde tahribe sebep olan doğal ve kimyasal maddelerdir.
Uyuşturucu maddelerin 4 önemli özelliği de şunlardır; uyuşturur, bağımlılık yapar, zaman fasılaları ile kullanım miktarını artırma zorunluluğu kaçınılmazdır. Ayrıca uyuşturucunun her türünde tehlike sınırı, yanı ölüm dozu söz konusudur.
O zaman şu hayatı bilgileri dikkatinize sunuyorum;
Vücudunuza giren bir gram eroin, beyninizdeki bir milyon hücreyi öldürür. Bütün uyuştururcular önce aklı, sonra hayatı mahveder. Uyuşturucunun ve ölümün denemesi olmaz. Yine dikkat! Uyuşturucu taşıyanlar, AIDS’in de taşıyıcılarıdır. Uyuşturucular, ateşli silahlardan çok daha tahripkârdır. Problemler, uyuştururcularla çözülmez, bilakis insanın ruhu ve bedenini boza. Var olan problemler katlanarak arttıkça artar. Problemler akıl, irade, sabır ve istişarelerle çözülür.
Yeri gelmişken, önemli bir spor kulübünde de koordinatör görevi yapmam nedeniyle, biraz da sporda dopingden bahsedeyim.
Öncelikle, doping sadece sporun değil, hayatın da sonu olabilir.
“Ne olursa olsun, yeter ki başarılı olayım” diye yola çıkarak doping alan sporcular, amfetamin bağımlısı olma riski ile karşı karşıyadırlar. Bağımlılık ortaya çıkınca dozu artırmak zorunda kalırlar bir süre sonra. Bırakmak isterse yoksunluk bulguları ortaya çıkar. Tıbbi yardım olmazsa büyük ihtimalle başaramazlar. Tekrar başlar ve amfetamin kullanımının yol açtığı bedensel ya da psikolojik olumsuzluklarla karşı karşıya kalırlar. Sadece spor hayatlarının değil, bazen yaşamlarının da sonunu getirirler.
Evet, her türdeki uyuşturucu gibi, bunun da ölüm riski vardır. Genç sporcular bu tehlikeye karşı bilinçlendirmeli, antrenörlerin ve yöneticilerin her zaman çok dikkatli olmaları sağlanmalıdır. Bu bilgiler kendilerine verilmelidir.
Son söz; aman aileler ve gençler çok dikkat! Çünkü uyuşturucu, merakla başlar, aile faciaları ve ölümle biter.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum