1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. Bardağın boş tarafı
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Bardağın boş tarafı

A+A-

Çaykur Rizespor sezona iyi başladı sayılmasına rağmen ilerleyen haftalarda başarılı sonuçlar alamadı.
Sezon başında oluşturulan kadro ile herkes bu takımın harikalar yapacağını bekliyordu. Ama beklenen olmadı.
Çok erken zorlamaya başlayan sıkıntılar aslında teknik kadronun olduğu kadar yönetimin yanlışlarından da kaynaklanıyor.
Metin hoca, iki yıldır Oftaş ve Eskişehirspor’da ince eleyip sık dokuduktan sonra herkesin olurunu alarak Rizespor’un başına geldi.
Sezon başında ben dâhil kamuoyunun yere göğe sığdıramadığı Rizespor bugün eleştiriliyor.
Sezon başında büyük bir değişim yaşadıktan sonra, Bank Asya 1. Lig’inin favorisi gösterilen Yeşil-mavili takım, bilhassa kendi sahasında aldığı sonuçlarla önemli puanlar kaybetti.
Ancak Yeşil-mavili takımın kazandığı maçlarda dahi yapısal sorunlar yaşadığı görüldü.
Canım hocam, balayı bitti.
Kimin ne zaman nerede durup oynadığını izleyen kimse çözemedi.
Rakiplerin tümü, böylesine farklı ve aykırı bir kadroya sahip olup favori gösterilen bir takıma karşı çok daha fazla savaşıp ateşli oynayıp zaaflarından yararlanmayı bildi.
Çaykur Rizespor kağıt üzerinde Bank Asya Ligi’nin en iyi forvet hatlarından birine sahip.
Okan, Riberio, Şadi, Çağrı, Mehmet Şen, Murat Uluç ve Emrah.
Ama ne yazık ki bu potansiyel güç bir türlü harekete geçirilemiyor.
Bunun önemli nedeni de orta alandan ve kanatlardan forvet oyuncularını pozisyona sokacak, oyunu çözecek oyuncunun olmaması.
Orda saha ve defans bloğundaki isimlerin kalitesi de forvetten aşağı değil. Mustafa, Sedat. Serdar, Erman, Volkan, Özgür, Murat Ocak, Görkem, Ömer, Engin, Uğur ve genç Mesut.
Rizespor içerde ve dışarıda oynadığı maçlarda zorlanıyorsa gereken önlemler bir an önce alınmalı.
Kadro zenginliği ve alternatif bolluğu Rizespor’u öteki takımlardan farklı kılıyor ama bu zenginlik üretim yapamıyor. Mevcut kadrosundan kuracağı iki takımla da üst sıralarda yer alması gereken Rizespor’da bir şeyler ters gidiyor.
Yeşil-mavili oyuncuların geride kalan 11 maçta attıkları 10 gol kimseyi yanıltmasın. Ne bir düzen var ne de bir sistem. Orta saha ve defans için de aynı şeyler geçerli.
Metin hocam eleştirilere hiç kızma. Başarılı olmanı ve Rizespor’u hedefine ulaştırmanı en az senin kadar istiyorum. Hem de tüm kalbimle istiyorum. Ben Metin Diyadin’in kendine has tarzıyla, takımdaki eksikliğe çözüm bulacağına inanıyorum.


Bana göre Rizespor, bünyesine uygun olmayan ve rakibin futbolunu temel alan taktiklerden uzak durulmalı.
Kendi gücünü sahaya yansıtıp tempo yaptığı anda her takımı yenebilir.
Buna göre ilk ikinin yol haritası çizilirken taviz verilmemesi gerekin temel konu budur. Metin hocanın bunun farkında olduğundan eminim.
Öyleyse önümüzdeki haftalarda kendi gücünü sahaya yansıtan, gol yese bile fazlasını atmaya çalışan ve bunu da başaran bir Rizespor izleyeceğimizi düşünebiliriz.


Tüm eksiklere rağmen Rizespor ile zirvede bulunan takımlar arasında fazla bir puan farkı yok. Ama lig maratonunun giderek kızışacağı önümüzdeki haftalar için şimdiden önlem alınması şart.
Ayrıca Rizespor’un devre arasına kadar başarması gereken bir iş var. O da yarıştan asla kopmamak

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum