1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Bilgisayarda gizli saklı yok!
Bilgisayarda gizli saklı yok!

Bilgisayarda gizli saklı yok!

Bir programla tüm özel bilgiler başkalarının eline geçebiliyor. İsmi Türkçe Müfettiş anlamına gelen bir yazılımla tüm bilgiler ele geçiriliyor ve izleniyor!

A+A-

Teknoloji geliştikçe çeşitli programlar aracılığıyla insanlar birbirlerinin gizli bilgilerini ele geçirme yarışına girdi. Bu programların bazıları para ile satın alınırken, bazıları internet üzerinden ücretsiz olarak elde edilebiliyor. Mesela internet üzerinden elde edilebilen programlardan birisi de küçük bir programcık. Türkçe’de müfettiş anlamına gelen bu programla, pek çok şey yapılabiliyor. Örneğin, takip edilen bilgisayarın girdiği internet siteleri, indirilen dosyalar, çalınan müzik hepsi öğrenilebiliyor. Hacker olmayı gerektirmeyen programla, klavye hareketleri izlenerek yazılan yazılar, MSN gibi yazışmalar bile takip edilebiliyor. O sırada Web kamerası açıksa görünütüler de program tarafından kayda alınabiliyor. Program bir klasörün içinde kendini gizleyerek, istendiği zaman harekete geçiyor. Program, ismini otomatik olarak sık sık değiştirdiği ve topladığı bilgilere eski tarihler verdiği için kolay kolay tespit edilemiyor. Bu programı FBI’ın da kullandığı biliniyor. Bu programın sadece bir örnek olduğunu belirten uzmanlar bundan kurtulmak için gelişmiş virüs yazılımlarının kullanılmasını, bilmediğiniz programları çalıştırmamanızı öneriyorlar.
Tehditle mücadele semineri
Teknolojinin öneminin her geçen gün arttığı göz önüne alındığında, bilgi teknolojileri yöneticileri ile diğer yöneticilerin hala aynı dili konuşamamaları, bilgi teknolojisi çözümlerinin kurumlara sağlayacağı yararları tehlikeye sokuyor. Cisco ve IDC, bunun için 19 Nisan’da Mövenpick Otel’de ‘IT Tehditleri ile Nasıl Mücadele Edilir’ başlıklı seminer düzenleyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız