1. YAZARLAR

  2. Hızır TONYALI

  3. Bizim öküzler, Amerikalılar kadar akıllı değil!
Hızır TONYALI

Hızır TONYALI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim öküzler, Amerikalılar kadar akıllı değil!

A+A-

Amerikalı bilim adamı bir Anadolu köyünde araştırma yapıyormuş.
Köylünün biri çıngırak bağladığı öküzü tarlaya bırakmış, hayvan tarlayı sürüyor.
Amerikalı, öküze çıngırak niye bağladıklarını sormuş köylüye.
Köylü de çıngırak sesi durunca öküzün çalışmadığını anlayıp dehlediklerini söylemiş.
Amerikalı köylüye der ki, “Ya öküz çalışmaz da kafasını sallarsa. O zaman çalışmadığını nasıl anlayacaksınız?
Köylü saf bir edayla, “Begim, bizim öküzler siz Amerikalılar kadar akıllı değildir” der.

Hürriyet'in Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç Vahdettin’in vatan haini olduğunu yazıyor.
“Vahdettin'in tek düşündüğü ülkesi değil, tahtıydı” diyor.
Satılmış vatanın, olmayan tahtına talipli yaptığı vatan haini Vahdettin’in, Atatürk’ü Samsun’a çıkarırken bir yandan da hakkında tutuklama kararı çıkarmasını Tufan Türenç ve türevlerinin anlamasını beklemek, Amerikalının bizim öküzleri anlamasını beklemek gibi bir şey olsa gerek.

Selçuklu Sultanı Alparslan, Malazgirt Savaşı’nda düşman saldırısı gerçekleşince geri çekilmiştir. Ama geri çekilen öncü birliklerdir. Başkomutan Sultan Alparslan eşliğinde, ordu geri çekilirken, yan kuvvetler hilal şeklinde, ilerleyen düşmanı kuşatmaya alıyordu oysa. Romen Diyojen komutasındaki Bizans Ordusu bu şekilde çökertilmişti. Türkler de bu vesileyle Anadolu’ya girmeyi başarmışlardı.

Büyük işler büyük akılla olur. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde “Onların hayalleri benim yaptıklarıma ulaşamaz” demiştir.
Küçük beyinli adamların büyük işleri anlamasını beklemiyoruz. Bu densizler bir gün gerek duyarlarsa, Alparslan’a da “Korkak herifti!” diyebilirler.

Tarihine sövmeyi yaşama sebebi sayan öküz kafalılar her zaman olacak. İnsanın ağırına giden, “Dinime söven bari Müslüman olsa” misali, mide bulantısı heriflerin, kendilerini ulemadan sayıp akıl satmalarıdır. Ne yazık ki bu ülkede hala sıfırın altında kalmış çukurlardan, milletin ayağına çamur sıçramaya devam ediyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
21 Yorum