1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Bu karar konuşmayı ucuzlatacak
Bu karar konuşmayı ucuzlatacak

Bu karar konuşmayı ucuzlatacak

Danıştay 13. dairesi cep telefonlarında konuşmayı ucuzlatacak çok önemli bir karara imza attı. Aynı karar Japonya'da yüzde 70 ucuzlama getirmişti.

A+A-

Danıştay 13. Dairesi, numara taşınabilirliği yönetmeliğinin yürütmesinin iptali yönünde Turkcell'in açtığı davada yürütmenin durdurulması istemini reddetti.

Numara taşınabilirliği çıktığında aboneler 10 haneli numaralarını aynen koruyarak ucuz buldukları GSM operatörüne geçebilecek. Abone kaybetmek istemeyen GSM operatörleri arasındaki rekabet tüketiciye ucuzluk olarak yansıyacak

Telekomünikasyon Kurulu'nun (TK) 1 Şubat'ta yayımladığı mobil numara taşınabilirliği (MNP) yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali yönünde Turkcell, bu yılın başında dava açmıştı. Danıştay 13. Dairesi, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için açtığı davada ret kararı verdi.

Reuters'ın TK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Danıştay 13. Dairesi davanın sadece yürütmeyi durdurma isteminin reddine karar verdi. Davanın iptal istemi konusunda ise hüküm daha sonra verilecek.

Turkcell, Nisan ayında açtığı davada, rakipleri Vodafone ve Avea'nın uygulanmasını istediği MNP yönetmeliğinin, şirketin 1998'de imzalanan lisans sözleşmesiyle kazandığı hakları ihlal ettiğini iddia etmişti. Turkcell, MNP'yi desteklediğini ancak, Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı lisans anlaşması çerçevesinde 25 yıl için verilmiş numara bloklarını kullanım hakkının MNP yönetmeliğiyle ihlal edildiğini açıklamıştı.
Turkcell'in 1998'de imzaladığı lisans sözleşmesine göre, aboneleri için 0530-0539 arasındaki numaralar tahsis ediliyor. Yatırımlarını bu yönde yapan Turkcell, özellikle telefon numarası 0532 ile başlayan numaraların yıllar boyu yapılan yatırımlarla yaratılan prestijin numara taşınabilirliği ile başka operatöre geçip kaybolmasını istemiyor.

Ucuzluk yaratacak

TK tarafından Eylül ayında yapılan üçüncü nesil (3G) lisans ihalesi Turkcell'in tek katılımcı olması nedeniyle iptal edilmişti. Vodafone ve Avea, MNP'ye geçilmeden verilecek 3G lisanslarının haksız rekabete neden olacağını iddia ederek ihaleye katılmamışlardı.

Numara taşınabilirliği halen tüm Avrupa ülkelerinde uygulanıyor. Bu uygulama herhangi bir ülkedeki hakim durumdaki operatörün istediği gibi fiyatları belirlemesine de engel oluyor. Türkiye'de Turkcell'in pazarda ciddi bir hakimiyeti söz konusu. Avea ve Vodafone'un pek çok kampanya yapmasına ve Turkcell'den çok daha avantajlı konuşma ücretleri sunmasına rağmen pek çok abonenin, numarasını değiştirmeyi göze alamadığı için bu tarifelerden yararlanamadığı biliniyor. Numara taşınabilirliğine imkan tanındığında aboneler örneğin 0532 ile başlayan numaralarını aynen koruyarak Avea ya da Vodafone abonesi olabilecek. Aynı şekilde bu iki operatörün hizmetinden ve fiyat tarifesinden memnun olmayanlar da 0 555 ya da 0 542 ile başlayan telefon numaralarını aynen koruyarak Turkcell'den hizmet alabilecek.

Numara taşıma ile Japonya'da fiyatlar yüzde 70 ucuzladı

NUMARA taşınabilirliği için tüm cep telefonu numaralarının olduğu bir veri tabanı oluşturulacak. 10-15 milyon dolar olarak tahmin edilen altyapı maliyetinin 5-6 milyon doları Telekomünikasyon Kurumu tarafından üstlenilecek.

Ekim ayında cep telefonlarında numara taşınabilirliğine geçen Japonya'da bu sistemin ilk rakamsal sonuçları geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Numara taşınabilirliği sistemini uygulamaya koyan son ülkelerden biri olan Japonya'da sistemin devreye girdiği ilk ayda ülkenin en büyük operatörü DoCoMo 17 bin 500 abone kaybetti. Bu firma 1992'den beri abone kaybına uğramıyordu. DoCoMo'nun rakipleri KDDI Corp. 479 bin abone artışı sağlarken Softbank'ın abone sayısı ise 68 bin 700 adet artış gösterdi. Konuşma ücretleri ise sisteme geçilen ilk ayda ucuzladı. Softbank yüzde 70 ucuzluk yapınca, diğer operatörler de fiyatlarını indirmek zorunda kaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum