1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Cep telefonu ile yalan makinesi!
Cep telefonu ile yalan makinesi!

Cep telefonu ile yalan makinesi!

Yeni geliştirilen ‘telefonda yalan makinası’yla eşinize ‘Toplantım var’ derken doğru söyleyip söylemediğiniz anında belli olacak!

A+A-

Eşiniz her akşam size telefon açıp toplantının uzadığını söyleyerek eve geç mi geliyor? Yeni bulunan ‘telefonda yalan makinası’ bu bahanelere son verecek. ‘Kishkish’ adlı Amerikan firması internet üzerindeki telefon konuşmalarında ses seviyesini analiz ederek kişinin doğru söyleyip söylemediğini ortaya çıkaran bir yazılım üretti. Buna göre ‘Skype’ adlı bir program vasıtasıyla telefonda konuşan kişiler birbirlerini yalan makinasına sokmuş gibi olacak.
KIRMIZI YANARSA YANDINIZ
www.kishkish.com adresinden ücretsiz olarak indirilebilen bu yazılımı üretenler bilimsel araştırmalar sayesinde yalan söyleyen kişilerin seslerindeki frekans değişimini izleyebildiklerini öne sürüyor. Araştırmalara göre yalan söylerken vücuttaki hormonal değişim sesin rengini etkiliyor. Bu arada sisteme göre eğer kişi doğruyu söylüyorsa ekranda yeşil bir çizgi görülüyor ama yalan söylemeye başlarsa çizgi birden kırmızılaşıyor. Yeni yazılımı şu ana kadar 320 bin kişi indirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız