1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Danıştay’ın Yıldızı Emekli Oldu
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Danıştay’ın Yıldızı Emekli Oldu

A+A-

Yüksek yargıç Hayrettin Kadıoğlu Rize Pazarlıdır...
 
Hem mühendis hem hukukçudur. Başbakanlıkta başta olmak üzere, bürokrasinin her kademesinde görev yapmış, Karadeniz’in tüm özelliklerini bünyesinde barındırmış, süzme bir “Laz’dır. Türkiye’yi kucaklayan özel bir insandır.

Rizeliler Derneği’nin Genel başkanlığı başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşlarında başkan ve üye olarak görev aldı.

Başbakanlık-Denizcilik müsteşar yardımcısı görevinde iken; 2005 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Danıştay üyeliğine atanmış ve geçen günlerde emekli olmuştur.

2011 yılında Ergenekon soruşturmasının tam gaz devam ettiği süreçte, bugün herkesin ”Kara listeye” aldığı FETÖ firari sanığı eski savcı Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılması istenmişti. FETÖ’nün en güçlü olduğu dönemde; FETÖ Savcıları aleyhine karar verip, yargılanma izni verilmesi gerektiğine; karar veren yürekli ve cesur; üç Danıştay üyesinden birisidir Hayretin Kadıoğlu.

Cesur kararlarla imza atan, yargının itibarını koruyan tüm hâkim ve savcılara örnek alması gereken Kadıoğlu’nu, Türkiye tanır ve bilir. Gülümsemeyi yüzünden eksik etmeyen, herkesin yardımına koşan, inandığı doğruları her yerde ve her dönemde savunan cesur yargıçlardan birisidir.

*

Hayrettin Kadıoğlu’nu bürokrasideki ve yüksek yargıdaki başarılarından tanırım.

Yeteneklerini, insani ve siyasi etkinliklerini derinliğine tanıma fırsatı bulduğum bir olgun ve yüksek değerli şahsiyettir. 30 yıllık yakın dostumuzdur.

15. Yıl süreyle Danıştay’da verdiği önemli ve adaletli kararları ile tarihte yerini almıştır. Bütün kararları genç hukukçulara ışık tutacak ve örnek olacaktır.

Olayların yorumlanmasında makul olmanın disiplinini kullanır. Ve o makul noktanın önemine işaret eden tasnif ve tarif mahareti ekler...

Bürokrasideki ve yargıdaki üstün akıl kullanma yeteneği, bu iki meziyeti mezceden isabetten kaynaklanır. Karadeniz’in önemli isimlerindendir. Kişiliğinin olgunlaşmasında kırk yıllık dürüst ve hakşinas bürokrasi ve yargı mesleğinin gururlu tablosunu getiriyor.

 

*

 

Hayrettin Kadıoğlu, geçtiğimiz hafta yaş haddi nedeniyle emekliye ayrıldı. Gerçi Hayrettin Bey’in lügatinde” Emekli” cümlesi yoktur. O’nu tanıyanlar bilirler ki, Hayrettin Kadıoğlu’nun yüreğindeki sevgisi Türkiye’yi kucaklayacak kadar geniş ve büyüktür.

 

Danıştay Üyesi Hayrettin Kadıoğlu’nun emeklilik onuruna Ankara Eyüpoğlu Oteli’nde yemek düzenlendi.

Yemeğe, bir önceki hükümetler dönemindeki Adalet bakanı ve müsteşarı olan halen Yargıtay üyesi olarak görev yapan Kenan İpek, Millî Eğitim Bakanlığı bakan Yardımcısı ve Danıştay Üyesi İbrahim Er, Adalet Bakanlığı Eğitim ve Yayın dairesi başkanı İbrahim Şahin, Yargıtay 18.Daire üyesi Selçuk Özben, Ankara İstinaf Mahkemesi başkanı Yusuf Şahin, 8.Ticaret Mahkemesi başkanı Emriye Bakoğlu, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve vatandaşlık Genel müdürü Hüseyin İbrahimoğlu, Ankara 18.İdare Mahkemesi başkanı  Sadık Akgül, Başsavcı Ahmet Yıkılmaz, Hakim Saadet  Bayraktar, Samsun Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Volkan Atalay, bürokratlardan, Ömer Turna, Şinasi Bayraktar, Mehmet Şamlıoğlu, Erkan Hacıfazlıoğlu, Orhan Şahin, Musa ve Yakup Eyüpoğlu başta olmak üzere, Ankara’da görev yapan Rizeli hakim ve Savcılar katıldılar.

hayr1.jpg

hayr2.jpg

hayr3.jpg

hayr4.jpg

hayr5.jpg

hayr6.jpg

hayr7.jpg

hayr8.jpg

hayr10.jpg

hayr9.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum