1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Dünyayı kurtaracak adam var mı?
Dünyayı kurtaracak adam var mı?

Dünyayı kurtaracak adam var mı?

Dünya'ya çarpması düşünülen Apopihs adlı göktaşını izlemeye alacak cihaz icat edecek bilim adamına çok büyük ödül verilecek

A+A-

Dünya için tehlike oluşturabileceği düşünülen ''Apopihs'' adlı göktaşını elektronik olarak izleyebilmek için açılan tasarım yarışmasını kazanan bilim insanına 50 bin dolar ödül verilecek.
Merkezi Pasadena'da bulunan ve amacı uzay çalışmalarını desteklemek olan sivil toplum örgütü The Planetery Society, ''Apophis Mission Tasarım Yarışması'' adını verdiği projesiyle, araştırmacılardan Dünya'ya 2029'da yaklaşacak 400 metre uzunluğundaki göktaşına nasıl yaklaşılabileceği ve bir izleme cihazı yerleştirilebileceğini tasarlamalarını istiyor.
Apophis'in Dünya'ya çarpıp çarpmayacağını anlayabilmek için doğru bir izleme ve eğer gerekiyorsa yörüngesini değiştirmek için bir yöntem bulmak gerekiyor. Yarışma kurallarına göre, göktaşını elektronik olarak izlemeyi öngören tasarımın, 2017'ye dek göktaşının yörüngesini değiştirmek için insanlı bir sefer düzenlenmesinin gerekli olup olmadığı bilgisini en kısa sürede sağlaması gerekiyor.
Apophis'in, Dünya'ya çarpması durumunda, 1945'de Hiroşima'ya atılan atom bombasından 100 bin kat daha fazla bir güç yaratacağı tahmin ediilyor. Bu etkinin binlerce kilometrekarelik bir alan üzerinde yaşayan tüm canlıları etkileyeceğini söyleyen bilim insanları, çarpışmayla atmosfere yayılacak olan toz bulutunun tüm dünyayı kaplayabileceğini belirtiyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız