1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Explorer 7 indirilmeye hazır
Explorer 7 indirilmeye hazır

Explorer 7 indirilmeye hazır

Microsoft'un yeni internet tarayıcısı Internet Explorer 7 indirilmeye hazır hale getirildi...

A+A-

Explorer 7'yi indirmeye hazır mısınız?
Microsoft'un yeni internet tarayıcısı Internet Explorer 7 (IE7), isteyenlerin bilgisayarına indirmesi ve kurması için servis ediliyor.

Kullanım kolaylığı ve güvenlik tarafında Internet Explorer 6'ya (IE6) göre biraz iyileştirilmiş olan yeni internet tarayıcısı, sadece Service Pack 2 yüklenmiş Windows XP işletim sistemi (Windows XP SP2) kullanan bilgisayarlara yüklenebiliyor.

Microsoft'un ana sayfasına ( www.microsoft.com ) girenlerin gözüne sokularak duyurulan IE7 ile ilgili “yüklemek ister misiniz” mesajları kasım ayında gönderilecek. IE6'nın kodunu kullandığı için güvenlik tarafı hala eleştiri konusu olan IE7'nin biraz daha güvenli hali için Windows Vista'yı beklemek gerekecek.
IE7'nin güvenlik tarafı bir kenara bırakıldığında, sekme tuşunu kullanarak ekranlar arasında geçişe olanak vermesi ve internette giderek artan biçimde gördüğünüz RSS beslemelerini almanızı sağlayacak bir sistem sunması. Really Simple Syndication ifadesinin kısaltması olan RSS, özellikle haber başlıkları ve içeriğinin “basitçe” paylaşılmasında kullanılan ve web üzerinde işlem yapmaya uygun hafiflikte XML formatı. Bir sitedeki RSS kategorilerini görmek için RSS butonuna basmanız yetiyor. Kategoriye tıkladığınız zaman, o kategorideki en güncel içerik karşınıza çıkıyor.

Microsoft, bu iki özellikle rakiplerinde veya internet üzerinde bulunmayan bir özelliği keşfetmiş olmasa da, kullanım kolaylığı konusunda ileri doğru bir adım atmış oluyor.

Microsoft'un uyarısını dinlemez ve virüs korumanızı kapatmadan işe başlarsanız, kurulum konusunda kolaylık yorumu yapmanız zor olacak. Microsoft da zaten kurulum yönergelerinde bunu belirtiyor. RSS servisinin etkinleşmesi için kurulum tamamlandıktan sonra makinenizi yeniden başlatmanız ve daha yüksek güvenlik için phishing filtresini aktifleştirmeniz gerekecek. Yanıltıcı e-posta mesajları kullanarak, özellikle banka hesaplarındaki şifreleri çalmak için kullanılan phishing, çok yaygın bir tehdit. Bu konudaki performansı görmek için, IE7 kullanımının yaygınlaşmasını beklemek gerekecek.

Güvenliği daha artırılmış olarak Vista ile gelecek olan IE7, görüntü olarak da Vista'nın araç çubuklarına –butonlarına demek daha doğru- yakınlaşıyor. Bütün bu özelliklere bakılınca, IE7'nin asıl performanısını, Windows XP SP2'nin değil Vista'nın bir parçası olarak değerlendirmek gerekecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız