1. YAZARLAR

  2. Seyfullah FIRAT

  3. Genel seçimler yaklaşırken
Seyfullah FIRAT

Seyfullah FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Genel seçimler yaklaşırken

A+A-

Parlamenter demokrasimiz her ne kadar rayından çıkmış trene benzese de çok yakın zamanda seçim sandıkları yeniden milletin önüne gelecek.
Her seçimde olduğu gibi vatandaşımız sandığa gidecek ve oyunu kullanarak ülkenin kaderiyle ilgili iradesini ortaya koyacak.
Seçimler sebebiyle etraf şenlenecek, ses ve afiş kirliliği bir yana, laf kirliliği de ayyuka çıkacak.
Birden çok seçim yaşamış, siyasetin sürekli içinde veya yakınında olmuş bir kişi olarak, bu defaki seçimlerin geçmiştekilerden çok daha farklı geçeceğini düşünüyorum.
Türkiye birçok meselede sıkıntılar yaşadığı, derin endişelerin üst üste biriktiği bir dönemde seçimlere gidiyor. Bizdeki parlamenter demokrasi tam olarak rayına oturmadığından olacak ki, her seçim öncesi ve sonrasında çeşitli tezgâhlar kurulur, milletten uzak zeminlerde değişik alış veriş olayları yaşanır. Mevcut AKP iktidarı tek başına iktidar ve mahalli yönetimlerin ekseriyetine sahip olmanın avantajını şimdiden kullanmaya başladı bile. Şehir meydanlarında kocaman ekranlı televizyonlar, reklam ve afiş takmak için dev panolar kuruldu. Şehirler çeşitli afişlerle donatılmaya başlandı. Çok büyük harcamaların yapılacağı şimdiden belli olan bu seçimlerde ortalarda dönecek büyük paraların kaynağı her zaman olduğu gibi bu defada bilinmeyecek.
Türkiye, tarihinin en önemli seçimini yaşayacak. Önemli diyoruz çünkü Türkiye’de yapılacak bu seçim bizi ilgilendirdiği kadar, bütün Ortadoğu’yu, Türk dünyasını da yakından ilgilendiren bir seçim olacak. Türkiye sahip olduğu jeo-stratejik konumuyla ve diğer pozisyonlarıyla dünya siyasetinin odağında yer alan bir ülkedir. Dünya’nın her neresinde, her hangi bir eşkıya gizli bir hesap yapıyorsa, Türkiye mutlaka bu hesabin içinde olan ülkelerin başındadır. Dünya üzerinde hesap yapan küresel eşkıyaların, dünyayı toptan köleleştirme isteklerinin önündeki en büyük engellerden birisi olan Türkiye’de yapılacak bu seçimler bizim için önemli olduğu kadar başkaları içinde de bundan dolayı büyük öneme haizdir.
Biz başkalarının hesaplarını şimdilik bir yana koyarak, millet için, bizim için bu seçimlerin ne anlama geldiğini kısaca irdelemek istersek, her şeyden önce Türkiye’nin bu günkü fotoğrafına yakından bakmamız gerekmektedir. Türkiye’nin bugün bağımsız bir ülke olduğunu iddia edebilir miyiz acaba? Küresel eşkıyaların üzerimizdeki kötü emellerine gözlerimizi kapayabilir miyiz? Özelleştirme adı altında varımız yoğumuzun satıldığını inkâr edebilecek durumda mıyız? İnsanımızın sefalet altında yeni kurtarıcılar aramaya mahkûm düştüğünü inkâr edebilecek bir baba yiğit var mıdır? Türkiye bölünme riskiyle burun buruna getirilmiş ve eyaletlere dönüştürülmekten bahsedilmektedir. İşsizlik ayyuka çıkmış, sokaklarımızı çeteler adeta işgal etmiştir.
Milletin kimyası bozulmuş, ayıp ve yasaklar unutulmuş, adeta sosyal bir kaos yaşıyoruz.
Tarım politikalarımız iflas ettirilmiş, gırtlağımıza kadar borç batağı içerisinde yüzmekteyiz. Ne kadar satılmış ve hain varsa baltasını eline almış bu millete savaş ilan etmiş durumdadır. Gündüz şehirde, gece dağda gezen eşkıya bozuntuları devlete efelenebilecek kadar cesaret kazanmış ve bir yerlerden destek görmüşler. Türküm demenin suç telakki edileceği günlere doğu hızla koşuyoruz veya koşturuluyoruz. Bu vahim tablo karşısında kararımızı vereceğiz. Bu seçimlerde verecek olduğumuz oylarımızla, ne bir siyasi partiyi nede bir siyasi kişiyi seçeceğiz. Bu defa milletin bağımsız olarak yaşayıp yaşamayacağına karar vereceğiz. Küresel emperyalistlere teslim olacak mıyız veya olmayacak mıyız konularında irademizi ortaya koyacağız. Yandaş seçme, takım tutar gibi parti tutma dönemi çok gerilerde kaldı. Ülke yok olma veya var olma noktasında bulunuyor. Küreselleşme yalanlarına kanıp varlığımızı tehlikeye mi atacağız yoksa adam gibi ayağa kalkıp bu alemde dün vardık, gelecekte de var olacağız diyebilecek miyiz? Hiç kimseler darılmasın ve ifadelerimi abartılı bulmasın. Bu ülkenin insani olarak ben kaygılar içerisindeyim. Katılırsınız veya katılmazsınız ayrı bir konu. Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birini yaşayacak ve çok önemli bir karar verecek. Ya teslimiyetçiliği onaylayıp esareti kabul edecek, ya da milli duruşunu ortaya koyup bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşamaya karar verecek. Bu seçimler küreselcilerle, karşıtlarının seçimi olacak. Bu seçimlerin üçünü bir şıkkının bulunmadığını hararetle iddia ediyorum. Ya küresel güçlerin önüne diz çökeceğiz, ya da ayağa kalkarak bu zillete dur diyeceğiz. Kısaca şunu ifade etmek isterim. Bu defaki seçimler mandacılarla, mandacı karşıtları arasında sert düellolara sahne olacağa benziyor. Mandacı karşıtlarının ipi göğüsleyeceğine inanıyorum. Millet iktidarını tesis etme yolunda mücadele verecek sağduyu sahibi insanımızın muhtemel zaferini şimdiden tebrik ediyorum. Hoşça ve Türkçe kalın aziz okuyucularım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
7 Yorum