1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Başkan Bakırcı'nın nüfus mücadelesi
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Bakırcı'nın nüfus mücadelesi

A+A-

Belediye Başkanı Sayın Halil Bakırcı, Rize şehrinin gerçek nüfusuna kavuşması için aylardır yoğun çalışmalar yapmaktadır.
Nüfus sayımı ile ilgili mahalle muhtarları, sivil toplum örgütleri, çeşitli oda ve dernekler gibi birçok kurum kuruşlarla işbirliğine ve bilgi paylaşımına girişerek, şehrin gerçek nüfusunun tabelada yer alması için adeta çırpınıyor.
Başkan Bakırcı’nın makamında veya gezilerinde herhangi bir ortamda insanlarla görüşmesinde, bire bir karşılaşmalarında kişilere ilk önce sorduğu “Sen nerede oturuyorsun? Rize’de oturuyorsan şehirde nüfusunu yazdırdın mı? Çünkü belediyemiz hizmet verirken devletten hizmet başına para almaktadır. Bakın belediyemiz hizmet verirken devletimizden, nüfus başına para almaktadır. Yaptırmış olduğum bir istatistiğe göre, şehirde 35 bin aktif konut vardır. Bizden önceki yıllarda 27 bin olan su abonesi 35 bine çıkmıştır. 36 bin 500 öğrencimiz, Rize merkezde eğitim görmektedir. Günlük çöp toplama orantısına baktığımızda nüfusumuz ortalama 135 bin ile 150 bin kişiye tekabül etmektedir. Bunları göz önüne alarak vatandaşlarımızdan yılın büyük bir çoğunluğunda ikamet ettikleri yerde yazılmalarını istiyoruz. Çünkü Belediyemizin devletten almış olduğu para, kendi sınırları içinde ikamet eden vatandaşlar için gelen paradır. O nedenle diyorum ki; Şehrimizde ikamet ederek hizmet alıp yazılamayanlar, hakları olmayan bu hizmetleri alma noktasında biran önce nüfuslarını şehirde yazdırsınlar” diye açıklamalar yapıyor.
Zannetmiyorum ki Türkiye’nin hiçbir ilinde şehrinin nüfusu için bu kadar gayret gösteren, insanlarla bu konuda görüşen ve onları ikna eden bir belediye başkanı vardır.
Peki, Sayın Başkan Bakırcı şehirde ikamet edip de nüfusunu şehirde göstermeyenlere karşı aylardır, birçok kişi ile karşı karşıya gelerek, çeşitli tartışmaların yaşandığı bu mücadelede ne yapmak istiyor?
Cevap veriyorum; Başkan Bakırcı bu nüfusta ortaya çıkacak olan rakamları kendi şahsına istemiyor. Daha hızlı, daha kaliteli, daha gelişmiş, Ekonomik sıkıntıları hafiflemiş bir belediye ve modern bir Rize için merkezde yazılalım diyor. Allah aşkına bu şehirde yaşayan bütün halkın isteği ve beklentisi bu değil midir? Sayın Başkan Bakırcı’ya bu konuda itiraz etmek veya küçük hesaplar peşinde olup, yazılmamak, Rize’nin gelişmesine en büyük kötülük olur.
Peki, nedir bu hesaplar derseniz? Birincisi Köy Muhtarlığı seçimidir, akrabacılık, yanı feodal yapının devamını isteyenler. Küçük olsun benim akrabamın olsun, köy muhtarlığını yaşadığı şehrin, ekonomik, sosyal, kültürel ve kaliteli hizmet vermek noktasında köyüne tercih etme isteğidir. Bu olacak şey değildir. O nedenle Başkan Bakırcı haklı olarak diyor ki; “Şehrinin bugününü ve geleceğini düşünmeyeni biz ne düşünelim.”
Bana göre çok doğru ve haklı bir ifadedir. Katılmamak mümkün değildir. Bu ifadelerim de kamuoyunun %85 ortak görüşüdür.
Allah aşkına, Rize’nin girişinde ve çıkışında nüfus:75 bin yazmak mı insanı gururlandırır yoksa Nüfus 150 bin mi?
Gelin her çalışmasında gecesini gündüzüne katarak, yaşanabilir örnek bir Karadeniz şehri için çırpınan Sayın Bakırcı’nın hizmetlerine köstek değil destek olalım. Sağlığını ve özel hayatını hiçe sayarak kısa zamanda Rize’mize şehir görüntüsü veren ve bu görüntüyü her geçen gün çeşitlendiren Başkan Bakırcı’yı tebrik edelim, dua edelim, teşekkür edelim ve hakkını teslim edelim.
Her şey 150 bin nüfuslu Rize için.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum