1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. İnternette süper ucuzluk geliyor
İnternette süper ucuzluk geliyor

İnternette süper ucuzluk geliyor

3N teknolojisiyle birlikte en az 70 kat hızlı mobil internet dönemi Türkiye'de de başlayacak. Ayrıca fiyatlar da ciddi oranda ucuzlayacak.

A+A-

Cep telefonundan görüntülü konuşmayı sağlayan, connect kartla internete evden, işyerinden ya da dışarıda herhangi bir yerden kablosuz ve hızlı bağlanma imkanı sunan 3. Nesil (3N) için ihalenin kasım ayında yapılması bekleniyor.

Apple, Microsoft, Yahoo ve Google gibi devlerin yatırımlarını kaydırdığı bu alana geç de olsa girmeye hazırlanan Türk firmaları, katma değerli hizmetler üreterek arayı kapatmayı planlıyor. Türk Telekom bünyesindeki sabit hata bağımlılığı kaldıracak olan 3N ile ADSL fiyatlarının çok ucuzlayacağını bildiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, uygulamanın tüketiciye sağlayacağı avantajları şu örnekle özetliyor:

"1,5 saatlik bir filmi dizüstü bilgisayardan connect kart ile indirmek isterseniz; Türkiye'de 6,5 saatte, KKTC'de ise 13 dakikada yapabilirsiniz. Kısaca uçağa atlayıp Kıbrıs'a gidin, bilgisayarınızdan 13 dakikada aynı filmi indirin. Sonra tekrar uçağa binip Türkiye'ye döndüğünüzde indirme işleminin hâlâ sonuçlanmadığını göreceksiniz."

94 ülkede 320 mobil operatör vasıtasıyla 300 milyondan fazla kişi 3N teknoloji kullanıyor. Türkiye'de ise mobil telefon altyapısı 2N ve 2,5N. Bugünkünden 70 kat daha hızlı internete erişim imkanı sunacak yeni nesil uygulamalar özellikle İtalya, Güney Kore, Avustralya ve İsveç'te yaygınlaşıyor. Turkcell'in kapsama alanındaki KKTC'ye 3N uygulamalarının tanıtımı için düzenlenen basın gezisinde açıklamalar yapan Süreyya Ciliv, teknolojiyi sadece satan değil üreten firmaların da ortaya çıkacağını, dönemin hızlı mobil internet dönemi olduğunu söylüyor. Sabit hatta alternatif bir hizmet olarak da bilinen hızlı mobil internet uygulamaları sayesinde pazarda dinamizm oluşacağı, asıl patlamanın ve büyük pazarın burada yaşanacağına dikkat çeken Ciliv, Türkiye'nin dışında kalmaması için çabaladıklarını aktarıyor. "Yeni teknolojilerin gelmesi için çırpınıyoruz. Ancak rakiplerimiz daha erken diyebiliyor. Dünyanın kullandığı teknolojilerden uzak kalmayalım istiyoruz." ifadelerini kullanan Ciliv, kasım ayında yapılacak 3N ihalesine değiniyor. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'in "İhaleye tek firma girse bile lisansı vereceğiz." sözlerini hatırlatan Ciliv, asıl değişimin bundan sonra olacağını dile getiriyor. Geç kalınmış olsa dahi A Milli Futbol Takımı'nın son dakika golleriyle rakiplerini yendiğini hatırlatan Turkcell üst yöneticisi, iyimser olduğunu ve Türk mühendislerin çalışmalarıyla aranın kapanabileceğini düşünüyor.

Kuzey Kıbrıs, Türkiye'den önce 3N'ye geçti

KKTC'yi hızlı mobil internet ile tanıştıran Turkcell, 14,7 milyon YTL yatırım yaparak Kıbrıslıların cepten görüntülü konuşmasını sağladı. Şirket, KKTC'nin en büyük özel sektör yatırımı için 10 milyon dolar lisans ücreti ödedi. Mobil iletişimin Kıbrıs'ın ekonomisini büyüttüğünü kaydeden Ciliv, ülkenin Türkiye'den daha önce 3N'ye geçtiğini vurgularken, şunları aktardı: "Başbakan Ferdi Sabit Soyer, yaptığımız ikili görüşmelerde çok heyecanlı olduğunu söyledi. Sonuçta turizm cenneti olan bir ülkede yeni uygulama başladı. Rum kesiminde iki operatör 3N'yi uyguluyordu. Şimdi Türk kesimi de bu uygulamaya geçmiş oldu." Turkcell'in Kıbrıs ekonomisine katkısı 567 milyon YTL. Sosyal sorumluluk projeleri için 5 milyon yeni liralık yardım gerçekleştirdi. 2006'da Kıbrıs'ın en fazla vergi veren şirketi seçildi.

3'üncü Nesil ile Türkiye'nin tanışacağı yenilikler neler?

* Cep telefonundan televizyon izlenebilecek.
* Cüzdan taşımaya gerek kalmadan alışveriş cepten yapılacak.
* Mobil ofis kavramı genişleyecek. Ofisteki tüm dosyalara yüksek hızda cep telefonundan ulaşılabilecek.
* Cep telefonundan istenilen yere yerleştirilen bir kameradaki görüntü anında izlenebilecek.
* Hastalara uzaktan teşhis ve takip imkanı sağlanacak. (Turkcell, Adıyaman'daki iki köyde pilot bir uygulama başlattı. Bir hastanın kalp rahatsızlığı cepten tespit edildi.)
* SMS (kısa mesaj) ile sunulan spor haber paketi servisi artık görüntülü verilebilecek.
* Akıllı ev uygulamaları yaygınlaşacak. (Kale Kilit ile Turkcell arasında yapılan ortak bir çalışma neticesinde anahtara gerek kalmadan kapılar cepten açılıyor.)
* Trafik, güvenlik gibi konularda her yerden mobil olarak bilginin merkezlere iletilmesi mümkün olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.